Kyфеята (Cuphea) принадлежи към голям род, чиито представители са разпространени в умерените, тропическите и субтропическите райони на Централна и Южна Америка.
В декоративното цветарство се използва предимно огненочервената куфея (Cuphea ignea) по произход от Мексико. Тя е многогодишна, но у нас се отглежда обикновено като едногодишна поради лекотата, с която се размножава със семена. Растението е много издръжливо и с успех участва в украсата на балкони и градини. Разбира се, може да вирее и в стаите, окачено в кошница или на перваза.
Куфеята е силно разклонено растение, което на пръв поглед донякъде напомня обичките. На височина може да достигне 30-50 см. Изправените или косо разположени клонки увисват под плътен килим от меки тъмнозелени листа. Цветовете са единични, тръбести, огненочервени, с виолетово гърло и бели крайчета. Те силно напомнят полузагаснала цигара с пепел на края, откъдето идва и популярното име на цветето в много езици - цигарка.
Куфеята е светлолюбива, добре понася малки дози пряко слънчево огряване, но най-добре се развива на северно и източно изложение, където светлината е обилна, но разсеяна. Расте добре при умерена зимна температура около 15-18 градуса, но загива, ако топлината е под 8 градуса.
Полива се умерено през вегетационния период, когато почвената повърхност добре изсъхне, през зимата се внимава с водата. Към въздушната влага куфеята е невзискателна, не е нужно пулверизиране и къпане.
Тъй като растежът е бърз, за оформяне на короната е добре рано през пролетта да се подстриже, а през лятото върховете на клонките да се прищипват.
Пресаждането става при нужда през пролетта, но може да става и през 1-2 години
Размножава се със семена и резници. Семената се засяват през март-април. Те леко се натискат в почвата, но не се засипват. Поникват за 10-15 дни. Резниците се вкореняват бързо през април-май. И в двата случая младите растения зацъфтяват още същия сезон. Засаждат се в добре дренирани съдове. Към почвата няма особени предпочитания, добре е да е съставена от равни части градинска пръст, листовка и пясък.
Под открито небе куфеята се изнася, когато времето трайно се затопли. Може да се засажда в лехите самостоятелно или да се комбинира с други видове, за да се оформят ефектни ансамбли. Вътрешното дворче ще грейне, ако поставим в него няколко сандъчета с "цигарки". А кошниците, от които висят чаровните куфеи, ще създадат радостно настроение на балкона.
Китайското зеле е нов за Европа и за страната ни зеленчук. Листата са нежни и богати на витамин С и градинарите все повече се интересуват от него. Едногодишното растение обича прохладния и влажен кл...
Много хора отглеждат различни видове цитрусови култури в домовете си. Затова зимните грижи трябва да бъдат квалифицирани и навреме. Трябва да имате предвид, че цитрусовите растения се нуждаят от висок...
Краят на есента е времето, в което трябва да подготвите почвата за парниците. Тя ще ви е нужна за семената на ранните зеленчуци, които се сеят през януари и февруари за разсад. Добрата парникова пр...
Цветовете на ароматния грах (Lathyrus odoratus), които приличат на накацали по стъблото пеперуди, радват със своята чудесна миризма от края на юни. Цъфтежът може да продължи до есента, ако използвате ...