Градина » Лук и чесън гонят въшките от цветята

 Лук и чесън гонят въшките от цветята

Освен химични препарати има и други средства за борба срещу с листните въшки по цветните култури и с брашнестата мана и черните листни петна по розата.
Ако не искате да използвате препарати в цветната градина, предлагаме ви да опитате възможностите на зелената аптека.
• Около 200-300 г сухи кафяви люспи от кромид лук се накисват в 10 литра студена вода в продължение на 24-48 часа. Настойката се прецежда и преди употреба се прибавя една супена лъжица веро. За да получите максимален ефект, луковата настойка трябва да попадне върху листните въшки. Затова напръскайте добре растенията. Третирайте 4-5 пъти през 7-10 дни.
• Инсектицидните качества на чесъна са известни отдавна. Водният екстракт от скилидките убива листните въшки. Трябва да имате предвид, че той има кратък период на действие и унищожава неприятелите, само ако попадне върху тях. Как да приготвите екстрактът? Счукайте скилидките, залейте ги с със студена вода в съотношение 1:15-1:20 и ги оставете да престоят 24 или 48 часа, след което прецедете течността. Водният екстракт от чесън пригответе, непосредствено преди да го използвате. За да подобрите прилепимостта му, добре е да прибавите няколко капки веро или течен сапун.
Срещу брашнестата мана по розата можете да приложите следните рецепти:
• Двадесетина грама ситно нарязан чесън се заливат с 1 литър вода. След като разтворът престои една нощ, прецедете го и го използвайте като профилактично средство за пръскане и поливане на растенията.
• Много добро средство е отвара от ситно нарязани стъбла и листа от домати. 1 кг от тях накиснете в 10 литра вода. Разтворът престоява едно денонощие, след което го прецедете и пръскайте няколко пъти през 3-4 дни.
Срещу черни листни петна по розата можете да разтворите счукано синапено семе (50 г) в 10 литра топла вода. Прецедете разтвора и пръскайте.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Овошките цъфтят, пазете пчелите

Масовият цъфтеж на овощните дръвчета провокира ранното събуждане на пчелните семейства. Така те се явяват силни с много на брой развити пчели и голямо личинково пило непосредствено преди да е започнал...

Борбата със сачмянката започва отсега

Сачмянката е болест по костилковите овощни видове. Причинява се от гъбичка (Stigmina carpophilum). Външно се проявява в своеобразно надупчване на листата, сакаш са пронизани от сачми. Оттук идва и име...

Засадете си облепиха

Облепихата е известна още като ракитник или сибирски ананас. Тя принадлежи към сем. Elaeagnaceceae. Известни са три вида - с най-ценни стопански качества е Hippophae rhamnoides. В диво състояние облеп...

Лози с женски цветове се опрашват изкуствено

Има десертни сортове с едри зърна, добри вкусови качества, големи и красиви гроздове, но устройството на цветовете им е непълно. Прашецът е стерилен и не могат да се оплождат. На сортовете лози с...

Начало