Градина » Атрагената е роднина на клематиса

 Атрагената е роднина на клематиса

Атрагената (Atragene) е от семейство Лютикови. Представлява храстовидна лиана с дървенисти стебла, която се хваща за опората си с помощта на завиващите се дръжки на листата. Цветовете са единични, скрити в пазвите на листата, до 10 см в диаметър, големи.
И атрагената, и клематисите се отнасят към едно семесйтво. Те толкова си приличат, че много ботаници ги причисляват към един род – Клематис. Разликата се състои в това, че цветовете на атрагената имат дребни, практически незабележими листенца, които са обрамчени отдолу с ярки венчелистчета. При клематиса такива листенца липсват, а има чашка от 4-8 листа, която ние приемаме за цвят.
Атрагената е още по-изящна от клематиса, дори дребноцветните й сортове. Има сортове с цветове в нежно лилава краска, нежно розова, пурпурно-виолетова, бяла и др.
Атрагената е светлолюбива, но на ярко слънце цветовете и листата й стават дребни. Затова при избор на участък за отглеждане на растението, трябва да скриете слънцето по време на горещините. Ако това е склон, то трябва да бъде източен или юго-източен, южен или юго-западен и неговият наклон да не превишава 50 градуса. Насажденията трябва да бъдат защитени от ветровете, както стеблата, така и едрите цветове са много нежни и могат да бъдат повредени. Атрагената е зимоустойчива.
Почвата за растението не е от значение, важното е да не е преовлажнена и заблатена, но е желателно тя да е лека, рохкава, водопроницаема, с добър дренаж.
Атрагената се сади през пролетта. Трябва да започнете с подготовка на посадъчните ямки. Размерът им трябва да е 60х60х60 см. Преди засаждането в ямката се внасят 5-8 кг компост, 50 г гранулиран суперфосфат, 2-3 чаши дървесна пепел. Ако почвата е кисела, трябва да се добавят 50-100 г гасена вар. На дъното на ямката се слагат дребни камъчета за дренаж на слой 10-15 см. Разстоянието между растенията трябва да е 150 см. Най-добре е да засаждате двугодишни добре вкоренени екземпляри.
Възрастните растения се поливат през 7-10 дни. 2-3 дни след поливането почвата се разрохква, за да се съхрани влагата. При силни жеги трябва да поливате по-често.
Много важно е да прикрепите засадените растения към опора, за да има къде да се катерят и в същото време да се предпазват от счупване.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Риголвайте, преди да засадите лози

Лозата се засажда на риголвана почва (50-70 см), за да формира дълбока коренова система. С тази обработка на площта хранителните вещества от повърхностния пласт се поставят отдолу, а подпочвата се изн...

Питахая – що за плод е това?

Тези плодове носят още наименования: питая и ягодова круша. Съвременният ареал на разпространение и отглеждане обхваща практически всички страни от тропическия пояс. През последните години са получени...

Хамамелисът разцъфтява през октомври

Хамамелисът виржиниана (Hamamelis virginiana), наричан още вълшебен орех, е представител на рода хамамелис, който е известен с ранния пролетен или късния есенен цъфтеж. Представлява листопадно дърво и...

Лъжливи ягоди съсипват градината

Понякога в ягодовите насаждения се появяват отделни растения, които са безплодни. По външните белези на листата обаче мъчно могат да се различават от сортовете, които раждат. Тези растения са т. нар. ...

Начало