Ако не сте успели по някаква причина да засадите купените луковици на лалета, нарциси и зюмбюли, то не е задължително да ги изхвърляте. Ако обаче не можете и да ги съхраните до пролетта, можете да се заемете с тяхното форсиране.
Първи етап: засаждане
Засадете луковиците в саксии или, ако луковиците са много, в сандъчета с дълбочина 15 см, като ги запълните с лека, задължително свежа почва с голямо съдържание на торф и пясък при неутрална реакция (рН 6–6,5), например, субстрат за разсади. Добре ще бъде, ако луковиците са едри и здрави. Тогава вие ще имате гаранция за получаването на пълноценни цветя.
Лалетата и нарцисите садете така, че върховете на луковиците да са на нивото на повърхността на субстрата, разстоянието между тях - 1–1,5 см. От лалетата трябва махнете предварително кожицата. В една саксия е удобно да засадите луковици от един сорт, за да могат да цъфтят едновременно. Луковиците на зюмбюлите садете по една в саксия с диаметър 12 см или по няколко в саксия или сандъче така, че върха на луковиците да е на нивото на ръба на саксията. Всички луковични култури след засаждането се нуждаят от поддържане на сравнително ниска положителна температура 8–10 °С и висока влажност на въздуха 75–80%. Именно в такива условия може да се вкоренят. При зюмбюлите процесът на вкореняване протича по-бързо, отколкото на лалетата и нарцисите. Ако преди засаждането луковиците се съхраняват при по-високи температури, то те ще се вкоренят по-бързо. Поставете съдовете с луковиците на тъмно място и поливайте не по-рядко от веднъж на седмица.
Втори етап: цъфтеж
Когато луковиците се вкоренят добре, което може да се определи по появата на корени в отворите на саксиите или сандъчетата, а растенията достигнат височина от 5-7 см при лалетата, 10 см при нарцисите и 8-10 см при зюмбюлите, в долната част ще започнат да се формират пъпките и тогава можете да се заемете с форсирането.
Поставете лалетата за 3-4 дни на тъмно място с температура на въздуха 15 °C, а след това поставете на светлина, температурата повишете до 20 °C. По същия начин постъпете и със зюмбюлите, но температурата трябва да е 22 °С. Нарцисите не се нуждаят от тъмен период, за 3-4 дни за тях трябва да намерите светло място с температура 10–12 °C, след това я повишете до 18 °C. Растенията поливайте постоянно така, че субстратът да бъде винаги влажен.
За да не се изтеглят растенията, листата трябва да бъдат яркозелени, а цветовете да имат сочни краски, осигурете допълнително осветление с лампи по 80 Вт на прозорец. Закрепете лампите на височина 10 см от растенията и според растежа им ги повдигайте. Дължината на светлата част от деня трябва да е 12 часа. Лалетата и нарцисите ще започнат да цъфтят след 3-4 седмици след внасянето им в топло помещение, зюмбюлите – след 2-3 седмици. За да удължите цъфтежа, в началото му понижете температурата до 15 °С.
След като приключи цъфтежа прищипете цветовете, а саксиите със зелените стебла и листа дръжте на светлина и продължавайте да поливате още 2 седмици. След като листата пожълтеят, спрете да поливате, а когато започнат да засъхват, съвсем го спрете.
При такива грижи можете да разчитате на получаването на пълноценни луковици. Изсъхналите растения можете да оставите в саксиите и да държите в стайни условия, а можете и да ги изкопаете и да ги съхраните в картонена кутия. Луковиците засадете в градината в обичайните срокове – през есента.
Засетият през април градински фасул още в началото на май достига онзи момент от развитието си, в който трябва да се окопае. Това първото окопаване. В южните райони и при по-топла пролет този момент н...
Малината е светлолюбива, но понася и частично засенчване. Насадена по границите на градината в един или два реда, изпълнява и ролята на жив плет. Тя може да вирее в цялата страна. Изисква обаче дълбок...
Ако сте засели като втора култура корнишони, за да получите оптимално оформени и правилни плодове, трябва да полагате много грижи за тях. В какво се изразяват тези грижи: Направете телена конструкци...
По природа розмаринът е слабо зимоустойчив. Най-ниската температура, на която устоява без повреди, е минус 5°С. Все пак има данни, че закалени растения могат да понесат и до -20°С. Желателно е обаче п...