Градина » Зимното каланхое цъфти най-обилно

 Зимното каланхое цъфти най-обилно

Въпреки че цъфтящо каланхое може да се да се купи по всяко време на годината, най-ефектни са растенията, които цъфтят в естественото за тях време - през зимата. Родът Каланхое обединява около 200 вида, произхождащи от Южна Африка. Повечето видове се отглеждат заради цветовете и само няколко - заради удивителните им листа. Най-разпространен е видът Каланхое блосфелдии. За този вид са типични червените цветчета, събрани в многочислени щитовидни съцветия на върха на цветни дръжки с дължина около15-20 см. От вида са създадени множество хибриди и сортове, цъфтящи с всички оттенъци на белия, розовия, жълтия и оранжевия цвят. Някои от тези хибриди цъфтят през всичкии сезони.
Друг доста разпространен вид е Каланхое мангинии, изящно растение с увиснали камбанковидни цветове. Цъфти обикновено напролет и трябва да се пръска често с престояла хладка вода, защото продължителността на цъфтежа зависи от въздушната влажност.
От листнодекоративните видове най-популярни са Каланхое томентоза, с красиви листа, покрити с власинки, и Каланхое бехарензис - с големи кадифени листа.
Към рода Каланхое се отнасят и бриофилумите, които доскоро бяха отделени в особен род.
Това са група "живораждащи" стайни растения, които образуват на листата си миниатюрни дъщерни растенийца, с които се размножават.
Каланхое дегремонии е с характерни месести листа, дълги около 20 см, сиво-зелени, отдолу с виолетови петна. Между зъбците на листата се появяват множество малки растения, снабдени с корени, които започват да растат, щом попаднат върху почвата.
Листата на Каланхое тубифлорум са особено декоративни - представляват дълги около десетина сантиметра тръбички, на чийто зъбчат връх се образуват малките растения.
Всички видове каланхое се отглеждат при умерена температура, през зимата на обилна светлина, а от пролетта до есента - на засенчено място. Поливат се обилно при добре просъхнапа почва. Пресаждат се ежегодно след приключване на пролетния покой. Размножават се с чепки, резници, листа и дъщерни растения.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Не забравяйте да загърлите картофите

Картофите, поради ценните си хранителни качества са си извоювали почетно място на нашата трапеза и са нелипсваща част от менюто ни. За получаване на качествени добиви освен засаждането им по познатите...

Компост се прави и в тристранна призма

Един от най-ефективните методи за производство на компост е използването на тристранна мрежеста призма. Това лесно за изработка съоръжение се състои от метална мрежа и три тръби, забити в земята. В хо...

Присаждайте кактусите внимателно

Присаждането на кактуси не е сложна операция, но са важни спазването на абсолютна стерилност и бързината на работа. За да добиете опит и да не съсипвате кактусите, отначало потренирайте върху някакъв ...

Време за активна борба с болести и неприятели

Болестите и неприятелите, които са ни създавали неприятности през лятото, не са изчезнали. Това че няма вече култури в градината, които видимо да страдат, не бива да ни успокоява. Напролет ще са появя...

Начало