Градина » Киселата почва е рай за плесени и заразни гъби

 Киселата почва е рай за плесени и заразни гъби

Напоследък често се говори за почвената реакция и предпочитанията на различните растения към нея. Освен това обаче трябва да се знае и нещо много важно - плесенните гъби по-добре се развиват при рН 3 - 6 и могат да растат дори в по-кисела среда. Киселите почви са рай за паразитите и причинителите на болести. Полезните микроорганизми по-добре се развиват при неутрална или слабо алкална реакция.
Почвите са се вкислили, защото са погълнали голямо количество йони на водорода, алуминия и мангана, а те рязко влошават плодородието.
Повечето културни растения се развиват добре при слабо-кисела или неутрална реакция -рН около 6 - 7.

Как се влияят растенията:

• Най-чувствителни към киселинност на почвата са: червеното цвекло, зелето, касисът. Те растат само при неутрална или слабо алкална реакция (рН 7-8) и за тях варуванено дори на слабо кисели почви е задължително.
• Чувствителни са: фасулът, грахът, морковите, целината, слънчогледът, краставиците, лукът, ябълката, сливата, вишната. Най-хубаво растат при слабо кисела или неутрална реакция (рН 6-7) и добре реагират на варуване.
• Слабо чувствителни към киселинност са: ръж, тимотей-ка, домат, репички, малина, ягоди, круша. Те се развиват в широк диапазон на почвената реакция - рН - 4.5-7.5, обаче най-благоприятна за тях е слабо киселата реакция на почвата (рН 5.5-6.0). Варуването им влияе добре, защото мобилизира хранителните вещества и подобрява храненето на растенията с азот.
• Малко чувствителни са картофите. Те се нуждаят от варуване само на много кисели почви. При неутрална среда страдат от краста.
• Не са чувствителни киселецът и ряпата. Развиват се добре на кисели почви (оптимално рН 4.5 - 5.0), не им е добре на алкални и неутрални.
Растенията са най-чувствителни към киселинност на почвата веднага след поникването.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Резитбата си иска майстора

Скоро ще започне резитбата на лозите. Може да изглежда лесно на пръв поглед, но не е. И ножицата да хванеш трябва да знаеш как, искат се добри познания. Особено важна е и избраната формировка. От рези...

Как да се спасим от черното краче?

Сега е времето, когато стопаните подготвят разсад за градината. Много често обаче той загива от коварна болест. Стъблото на поразените растения потъмнява около почвата и стръковете полягат. Описан...

Зеленчуците различно понасят студа

Зимата скоро ще ни споходи със снегове и ниски температури. В зависимост от вида, сорта и физиологичното състояние растенията понасят различно големия студ. Някои загиват изцяло, на други - само опред...

Сега е моментът да размножите хлорофитума

Класическите видове хлорофитуми образуват дълги филизи - ластуни, на които се появяват първо цветове, а след това миниатюрни детки с коренчета. За размножаване е достатъчно да посадите две такива детк...

Начало