Градина » Как да определим възрастта на ябълката?

 Как да определим възрастта на ябълката?

Възрастта на ябълката можете да определите достатъчно точно по два начина - като преброите годишните пръстени на ствола на дървото или годишните пръстени на клоните. В първия случай, че за прибягвате към отрязване, възрастта на дървото можете да познаете, като вземете проба от ствола. Трябва да отрежете цилиндрично парче от вътрешността на ствола с дебелината на молив и на него да преброите годишните пръстени.
При преброяването на перпендикулярния срез на ствола се определя не само възрастта на дървото, но се получава и представа за условията му на живот. За това разказва ширината и характера на самия пръстен. Тесните пръстени показват ниското ниво на агротехнита или прекомерните реколти, които затрудняват вегетативния растеж. Масовото повреждане на дърветата от вредители и болести, засушаване и други подобни също способстват образуването на тесни пръстени. И обратното, следствие на висока агротехника, добро хранене, благоприятни климатични условия се явяват широките пръстени.
При преброяването трябва да установите числото на истинските и лъжливите пръстени. Истинските съставят пълен кръг, а лъжливите - само част от окръжност. Истинските се появяват ежегодно, лъжливите - само в отделни години при нарушен ритъм на развитие на растението.
Вторият начин за определяне на възрастта на дървото се заключава в преброяване на външните годишни пръстени, които са разположени в основата на годишните филизи, на най-старите клони.
Брои се отгоре надолу. Първо се вижда границата между първата и втората година, след това между втората и третата и т. н. В основата на клона се определя и неговата пълна възраст. И накрая, към възрастта на най-стария клон се прибавят две години - възрастта на младото дърво, засадено в градината и се получава възрастта на ябълката.
Също така възрастта на дървото може да се определи и с помощта на математически методи. Предложеният начин се смята за точен, тъй като на дебелината на ствола малко влияят природните условия.
Формулата се основава на пряката зависимост между възрастта на дървото и диаметъра на ствола му на височина 1,3 м. Уравнението има следния вид:
Х = 1,6 Y + 44
Х - възрастта на дървото, в години
Y - диаметъра на дървото на височина 1,3 м (в см)
При определяне на възрастта на дървото с диаметър до 20 см на височина 1,3 м грешката е равна на 10-12% за сметка на увеличаване на възрастта, за дървета с диаметър от 20 до 44 см, грешката е ±5 %, а при дебелина повече от 44 см - от 6 до 10% за сметка на увеличение на възрастта.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Кукуряк мори листните въшки

Скоро ще цъфне кукурякът. Той, освен че е едно от първите цветя, предвестници на пролетта, е и много полезен за всеки градинар. Не само ще украсява стаята, но и може да го използвате срещу някои непри...

Все още можете да засадите картофи

През месец юли все още можете да си засадите картофи. Те освен че ще дадат добър добив, но и ще оставят почвата рохкава и чиста от плевели. Задължително обаче трябва да ги поливате, защото те ще се ра...

Мулчирайте със слама между фиданките

Междуредията на овощните градини могат да се поддържат по т.н. чимово-мулчирна система. За целта те се затревяват обикновено с многогодишни житни или със смес от житни и бобови треви, които често тряб...

Погрижете се за касиса

Ако сте се засадили в два-три реда касисисови храсти, колкото за домашните ви нужди, сега основата грижа ще ви е да ги запазите от конкуренцията на плевелите. Те са по силните. Това ще постигнете чрез...

Начало