Градина » Не пипайте плодовете, ако не е минал карантинният срок на препарата

 Не пипайте плодовете, ако не е минал карантинният срок на препарата

Какво означава "карантинен срок" на препаратите за растителна защита?

КАРАНТИННИЯТ СРОК е времето от последното пръскане до пълното разпадане на препарата. След това време продукцията- плодове, зеленчуци, семена, фуражи, не съдържа остатъчни количества от препарата и може да се консумира от хората и животните без опасност за тяхното здраве.
Въз основа на точни изследвания карантинният срок за всеки препарат е определен и даден. ТОЙ ТРЯБВА МНОГО СТРОГО ДА СЕ СПАЗВА! Също да се знае, че за един и същи препарат при различните култури карантинният срок може да бъде различен.
Карантинният срок обаче не определя срока, през който трябва да се пръска срещу болести и неприятели. Сроковете за пръскане зависят от степента на появата и от развитието на вредителите. Информация за тях дават Районните служби по земеделие в страната.
Когато избирате препарати, е от значение и тяхната отровност. Тя се определя от така наречената средна летална доза, която се означава като ЛД50. Колкото по-ниска е леталната доза, толкова препаратът е по-силно отровен. Подходящи за използване в широката практика са средно отровните препарати с летална доза от 100 до 1000 мг/кг и слабо отровните с летална доза над 1000 мг/ кг живо тегло на плъх.

Три групи пестициди според действието им

Според начина, по който действат, растителнозащитните препарати се разделят с следните групи:
Контактни - те действат, когато дойдат в пряк контакт с причинителите на болести по растенията (гъби, бактерии). При неприятелите, когато попаднат директно върху тях или върху храната, която поемат.
Системни - препаратите проникват в цялото растение чрез корените или листата. Не се измиват от дъждовете, ако са минали 2-3 часа след пръскането, и имат по-продължително действие.
Проникващи - при пръскане навлизат през епидермиса на листата, но не се разнасят в останалите части на растението.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Срещу бактерийния пригор - медни препарати

Бактерийният пригор напада основно костилковите овощни видове, особено кайсията, черешата и вишната. Признаците на болестта се появяват върху всички растителни органи. Част от инфектираните листни и ц...

Препоръчителни растояния за засаждане

На любителя градинар често му се иска да засади повече зеленчуци на малката площ, която може да отдели в двора. Това става причина да засажда и по-нагъсто растенията. Развивайки се обаче, те започват ...

Запазете си свежи рози за зимата

Ако обичате цветята, сигурно държите на това винаги в дома си да се радвате на букет от свежи стръкове. Това наистина е много хубаво, но за съжаление излиза доста скъпо удоволствие, като се имат предв...

Септемврийска красота от дървесната ружа

При храстите китайския пришълец ще разпознаем под името дървовидна ружа. Сега през август и септември не сваляме поглед от цъфтящите храсти, достигащи размерите на дървета - 3 до 5 метра височина. Едр...

Начало