Градина » Кога и как да прилагате листни торове

 Кога и как да прилагате листни торове

Листното торене е практика, която се прилага по време на вегетацията на зеленчуковите, овощните култури, цветните култури и лозята. То цели да се внесат допълнителни хранителни вещества в лесно достъпна форма за растенията. Основава се на способността на листата и стъблата на растенията да поглъщат хранителните елементи, нанесени върху тях под формата на разтвори.

Предимствата са следните:

• Може да се прилага през целият вегетационен период.
• Внасянето на хранителните вещества става на малки дози и може да се съобразява с конкретната нужда на растенията.
• Осигурява по-голяма ефиктивност на усвояване на минералните елементи, защото веществата се приемат почти изцяло от растенията, без посредничеството на почвата.
• Ефектът от листното подхранване настъпва много по-бързо /от 1 до 3дни / всравнение с почвеното подхранване.
• Чрез листното подхранване могат бързо да се преодолеят физиологични заболявания на растенията, които се причинени от недостиг или липса на даден хранителен елемент. Помага и за преодоляване на различни стресови условия.
• Листните торове могат да се прилагат в комбинация с растително-защитни препарати /фугициди или инсектициди /, което повишата икономическата ефиктивност на подхранването.
• В голямата си част листните торове са 100% водоразтворими и не съдържат примеси, кото биха могли да увредят растенията, както и да предизвикат натрупване на остатъчни количества в продукцията.

За да бъде ефективно листното подхранване, трябва да бъдат изпълнени няколко условия:

• Течните торове се разтварят във вода. А суспенсионните се прибавят към водата или към разтворите за растителна защите при непрекъснато разбъркване. Комбинираните разтвори /течни торове с пестициди / трябва да се използват незабавно след приготвянето им.
• Подходящо е листното подхранване да се извършва в периода на интензивен растеж и формиране на репродуктивни органи, т.е. когато растенията са формирали достатъчна листна площ.
• Листното подхранване трябва да се извършва при подходящи условия за листна абсорбция -сутрин рано, в по-късните следобедни часове или при облачно време. Когато времето е слънчево и топло, торовете бързо се изпаряват и се образуват пригори. След валежи , ако листата са още мокри, ефектът от подхранването е нисък, защото част от тора се стича и абсорбцията е слаба.
• Течните торове се внасят с гръбна пръскачка, като внимателно се напръскват всички части на растенията.
• При наличие на восъчен налеп върху листната повърхност /зеле, лук, праз и др./ е необходимо към работният разтвор да се прибавя и прилепител.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Унищожете гнездата на бялата овощна пеперуда

Напоследък тя не предизвиква безпокойство, но опасността си съществува. Напада всички овощни видове, в т. ч. и лозата. Вредят гъсениците, като изгризват пъпките и листата. Бялата овощна пеперуда (Ap...

Как да се избавим от белокрилката

У нас оранжерийната белокрилка е отдавна позната, но години наред тя се е проявявала като обикновен неприятел. По-късно обаче, когато бяха създадени оранжерийните комплекси, белокрилката намери много ...

Акалифата предпочита богата почва

Акалифата (Acalypha) е декоративноцъфтящо растение от сем. Млечкови, отличаващо се с красива окраска и рисунък на листата. Родината му е Нова Каледония и островите Фиджи. Листата на акалифата са с ова...

Присаждане в страничен разцеп

Един от най-препоръчваните начини за присаждане преди началото на сокодвижението е т. нар. на „кози крак”. Той е доста труден за любителите, защото не винаги успяват да направят еднакви изрези на кале...

Начало