Градина » Времето се стопли, сейте бамята

 Времето се стопли, сейте бамята

Най-късно от всички пролетни зеленчуци бамята отива в градината. Това се обяснява с нейното категорично предпочитание към високите температури и горещото време. Семената ще поникнат, когато почвата се затопли над 15-16°С. По-добри резултати получават градинарите в топлите райони - Пловдивски, Пазарджишки, Великотърновски. В местата, където лятото е прохладно, бамята не успява да се развие добре. Не понася и засенчване.
При неполивни условия растенията остават дребни, дават слаби добиви. Оптимална е обаче сравнително по-ниската въздушна влажност - около 60 %. При дълбока и добре разработена почва за лични нужди може да се отгледа и при неполивни условия.
Много взискателна е към почвата. Предпочита дълбоки, влагоемни и плодородни черноземни и льосови почви, които се торят редовно с оборски тор. На тежки и студени почви с близка подпочвена вода добивите са ниски.
През есента с дълбоката обработка се внасят 300-400 кг оборски тор и 4-5 кг обикновен суперфосфат на 100 кв. м. На по-леки почви се дават и по 2,5-3 кг калиев сулфат на 100 кв. м. През пролетта се тори с 2-3 кг амониева селитра на 100 кв. м, половината - със сеитбата, с другата половина се подхранва по време на масовия цъфтеж.
Много добре расте след култури, торени с оборски тор. Неколкод-невните незагрубели плодове на бамята, които се използват за храна свежи, замразени, консервирани и сушени, имат отлични диетични качества. Съдържат много белтъчни вещества, витамини С, каротин (провитамин А), слизести вещества, ценни при лечението на язвената болест и гастрит. Зрелите семена се използват като заместител на кафето.

200 г семена стигат за 100 квадрата

За бамята изберете добре огрявано от слънцето място, за предпочитане с южно изложение, дълбоко обработено и наторено през есента. До засяването там може да отглеждате ранни култури - спанак, салати, зелен лук, чесън, репички. След като
ги приберете, ако е сухо, полейте, обработете плитко и набраздете на тирове, на разстояния 60-70 см. Обикновено се засява през май, в много от районите и след средата на месеца, особено както тази пролет позакъсня. Прието е бамята да се засява, когато цъфне акацията. Семената се слагат ниско в откоса и от едната страна на тира, на гнезда, при разстояние между гнездата 30-40 см, по 3-4 семена в гнездо. Някъде практикуват и така: в откоса се отваря браздичка и семената се пускат в нея на разстояние 10-15 см. Сее се и на двуредови високи ленти, при разстояние в лентата 40 см и между растенията в реда 15-20 см. Дълбочината на засяване е 4-5 см.
Нормата е около 200 г семена на 100 кв. м.

Пониква за две седмици

Обикновено растенията поникват след 10-15 дни. Ако искате това да стане по-бързо, семената предварително се рътят. Поставете в торбичка до 1/3 от обема й, нека да киснат във вода с температура 20-25°С поне 8-12 часа. После разстелете на тънък слой в подходящ съд, покрийте с влажно зебло и оставете при температура 20-25°С. От време на време разбърквайте, а зеб-лото да е постоянно влажно. Когато около 5 % от семената покажат кълнчета, рътенето се прекратява. Семената се проветряват и се засяват не само в топла, но и във влажна почва. Поддържайте постоянна влага до поникването.
Ако се образува почвена кора, най-добре я разбийте с гребло. Когато младите растения поукрепнат, окопайте, за да се затопли почвата, а ще унищожите и плевелите. После се предвиждат две-три окопавания, подхранване с амониева селитра и напояване. Не бива да допускате засушаване, особено при формирането на за-връзите и изобщо през целия беритбен период. Първите плодове ще откъснете около 60 дни след поникването. Млади и крехки се берат всеки ден или през ден-два до слани. 60-100 кг се получават от 100 кв. м.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Искате ли да си отгледате морско зеле

Морското зеле (Crambe maritima) се отглежда за получаването на млади избелени (етиолирани) листа и филизи. В градинарството то е разпространено в Западна Европа, особено в Англия. Като крайморско раст...

Запазете лозовия материал през зимата

Вкоренените лозички се изваждат от вкоренилището в късна есен и до настъпването на студовете не остава много време да бъдат засадени на новото им място. Затова обикновено се налага повечето от тях да ...

Засейте граха преди да дойде зимата

Предвидливите стопани, особено от по-топлите южни райони на страната, засяват грах през ноември. Вкусните зелени зърна ще станат готови още през май. По хранителност грахът е на едно от първите места ...

Сладката трева на ацтеките

Трудно е да си представим живота на съвременното човечество без захарните растения. Захарното цвекло, захарната тръстика и други по-малко известни растения отдавна са източник за получаването на захар...

Начало