Още рецепти » Бугенвилея краси терасата

 Бугенвилея краси терасата

Това прекрасно градинско растение носи името на френския мореплавател Бугенвил живял през 18 век. Известни са около 18 вида бугенвилеи - трънливи дървета, храсти и лиани, вечно зелени или листопадни, достигащи от 1 до 12 м. Растенията имат последователни листа, снабдени с дръжки, а петурата е овална, кръгла, елептична или ланцетна. Истинските цветове са дребни и без украсно значение. Всеки цвят е придружен от един голям прицветник, обагрен в розово, лилаво, синьо, червено, оранжево, жълто и бяло. Понякога наричат растението - Хартиено цвете, заради тънките прицветници /бракти/.

От какво се нуждае бугенвилеята

• Изисква минимум 5 часа ярко слънце, шарената сянка или по-малко слънце се отразяват веднага на обема на цветовете - растенията нарастват предимно на листна маса.
• Не цъфти добре в затворени помещения, нуждае се от проветряване, мястото й е на балкона, а не на вътрешния перваз.
• Нуждае се също така от висока влажност, точно преди цъфтене, веднъж щом започне да цъфти влажността може да се намали.
• По време на вегетативния цикъл на растеж е необходима обилна светлина, за се формират цветните пъпки - в противен случай растението развива само листна маса.
• Продължителността на цъфтежния цикъл зависи от общото състояние на растението – колкото по-добро и силно е растението, толкова по-продължително време се задържат прицветниците. При високи температури и условия на дългия ден цъфтежът е по-слаб. Идеалното време за цъфтеж е пролет и есен, когато дните са къси.
• След всеки цъфтежен цикъл растенията могат да се подрежат, за да се контролира размера им.
• Съдовете в които се отглежда, не е необходимо да са много големи.
• Цъфти по-добре, когато кореновата система плътно обхваща съда, може дори да е леко притисната. Не бива да се присажда.
• Нуждае се от редовно подхранване, особено в активния сезон. За целта може да се използват както разтворими, така и бавно действащи торове , които са за предпочитане. По време на дългите дни и активния сезон, се тори веднъж седмично. По време на късия ден – веднъж на 4-6 седмици. Препоръчителната формула е 15 части азот, 5 части фосфор и 15 части калий, като задължително освен 3 основни съставки, трябва да съдържа и желязо, магнезий и калций.
• Бугенвилеите не издържат на ниски температури. Затова след първото застудяване се внасят в хладни цветарници - с температура 6-8°С. Там те се поливат рядко, за да прекарат необходимата им почивка, която привършва в началото на февруари. От тогава растенията са готови за нова вегетация и може да се използват за ранно пролетно цъфтене. За тази цел те се внасят в топъл цветарник и започват да се поливат редовно. Цветовете се появяват наскоро и цъфтенето продължава непрекъснато и изобилно до късна есен.

Как се хваща

Размножаването става през февруари-март с полузрели стъблени резници. Те се вкореняват при температура около 20 градуса, а след това се засаждат поеденично в саксийки, които се пълнят със смес от равни части торф, парникова пръст, чимовка, към които се прибавя и малко пясък.. Паралелно с нарастването растенията се местят в по-големи саксии, пълни със същата почвена смес. През лятото се изнасят на открито /може и в лехи/ заедно със саксиите и се подхранват с торови разтвори. Наред с това през вегетацията растенията се пензират на 4-5 седмици, за да се получи хубава компактна, добре разклонена в основата си бугенвилея. При резитбата /пензирането/ трябва да се има предвид, че бугенвилеите се разклоняват само под мястото на отреза – ако отрежете едно клонче на 30 см над саксията, ново ще започне растеж от там. Такава лека резитба се препоръчва когато трябва да се получи определена форма. В обикновен случай най-добре е възрастните растения да се орязват на няколко сантиметра над почвата или съответното стъблено разклонение.

Подходящата почва

Почвата, в която са засадени бугенвилеите, трябва да бъде отцедлива, но да съдържа достатъчно влага. Обикновенната градинска черноземна почва не е подходяща за тях. Тя е твърде тежка. Идеалната почвена смес съдържа торф, перлит, стерилизирана почва и пясък, като може да се добави и овлажняващ агент за задържане на повече влага.

Примерна формула:

- една част градинска почва, неглинеста
- една част промит пясък или перлит
- една част градински торф, не кисел
- костно брашно
- вар (зависи от РН на разтвора)

Автор: Ландш.арх. Стоил Стоилов

Представяме Ви:

Домашeн кабинет във всяка стая

Съвременното средностатистическо жилище няма толкова много площ, че да се отдели самостоятелна стая за домашен кабинет. Но негово миниатюрно копие може да се устрои буквално във всяка стая. Следвайки ...

Цветя в кухнята

В кухнята, често наричана домашна лаборатория, винаги цари суета. Тук без стайни растения е просто невъзможно - те освежават въздуха, създават уют или просто радват очите. А добре подбраните саксии и ...

Защо ми пресъхва устата?

Мнозина от нас се оплакват, че устата им пресъхва. Това най-често се случва в напрегнати ситуации, например по време на изпит или когато трябва да изнесем доклад пред по-голяма аудитория, а понякога д...

Кръгли форми в градината

Ако правите стени и ъгли са ви омръзнали с неизбежното си присъствие в градската архитектура и обзавеждането на дома, значи е време да се обърнете към най-съвършената геометрична фигура – кръгът. А ед...

Начало