Кенгурувото цвете (Anigozanthos flavidus) в родината си е известно като кенгурува лапа заради дългите си мъхести цветове. Не е лесно да се отгледа в домашни условия, но заради красотата на цветовете си струва да се потрудите.
То е многогодишно бавнорастящо тревисто растение с дълги (30-60 см) плътни синьо-зелени или яркозелени ланцетни листа. Седящите тръбовидни цветове с извита форма са дълги 3-5 см, събрани в дълги съцветия. Венчелистчетата са силно мъхести, което им придава вид на коприна. Окраската на цветовете на основния вид е зелено-жълта, но съществуват и сортове с неизвестен хибриден произход с най-разнообразна форма и често те са с по-декоративна окраска. Цъфтежът е от май до август.
Видове и сортове
Сортът Aviv-Yellow има сиво-жълти цветове с червен кант на венчелистчето. Такъв е цветът и на цветоноса. В подобна цветове гама е и сорта Sun Gold и Bush Gold. Сортът Red-Gabriele има жълто-зелени цветове, а цветоносите и чашката на цвета са червени. Аналогични по окраска са сортовете Red Velvet и Blaze. Има и серия Mini, която включва нискорастящи сортове с разнообразна окраска.
Изложете го на слънце
През лятото растението се нуждае от достатъчно топлина, защитено от въздушните течения място и колкото се може повече светлина от прякото слънце. През зимата е нужна прохлада (5-15 градуса) при условие на много добро осветление. През лятото растението може да се изнесе навън.
Субстратът е смес от листовка, хумус, торф, пясък в съотношение 1:1:10,5 при наличие на добър дренаж.
Трябва да поливате анигозантосът умерено, но редовно, не допускайки изсъхването на почвения субстрат иначе цветните пъпки ще засъхнат. За поливането е най-добре да вземете дъждовна или преварена вода, която не съдържа варовик. През зимата поливайте рядко. От опръскване на листата растението не се нуждае. Трябва да подхранвате със силно разредени комплексни торове, добри резултати дават и органичните торове. През зимата растението не се подхранва. Старите филизи със засъхнали листа и увехнали цветове се премахват своевременно.
Как да го размножите
Кенгурувото цвете се размножава чрез семена и делене на храста през пролетта. В последния случай отново засадените растения се подлагат на резитба, като се съкращават листата на половината от дължината им.
Заради дивият вид на растението най-добре е то да се разполага отделно.
Главната причина за провал при отглеждането на кенгурувото цвете е недостатъчната светлина през зимата. Растението не обича честите пресаждания и не понася силно овлажнените листа.
Ако ви се появят изведнъж кафяви петна по кожата, те са сигнал за заболяване, към което не бива да се отнасяте с пренебрежение. Т. нар. старчески петна са резултат на вграждането в тъканите на разпадн...
Кисело зеле на глави Прoдукти: 30-35 кг зеле, 1,250 кг сол, 25 л вода Нaчин на приготвяне: Избираме зелки с тегло над 1 кг, почистваме ги от външните листа и цепваме кочаните на кръст...
Бъдник с тиква Прoдукти: 500 г брашно, мая, колкото орех, 1 щипка сол; зa плънката: 700 г тиква, 1 ч. ч. захар, 1/2 ч. ч. олио, 1 ч. ч. едро счукани орехи, канела. Нaчин на приготвяне: Заме...
Торта “Ветрило” Прoдукти: 10 яйца, 200 г захар, 230 г брашно, лимонова кора, ванилия; зa крема: 500 г сметана, 300 г пудра захар, 1 суп. л. смляно кафе, 150 г захар за карамелена глазура, 300 г ...