Още рецепти » Рай на балкона

 Рай на балкона

Превърнат в райска градина балконът е източник на радост не само за домакините, но и за всички, които минават покрай него. Това също така е добра възможност за тези, които нямат градина, да научат децата си как да отглеждат растения. Те с интерес ще наблюдават как в почвата семената се превръщат в растения и оттам след няколко седмици стават цветя.

Избирайте компактни форми, отчитайте цветовата гама на листата и цветове

На слънце

На слънчевата страна с успех можете да отглеждате едногодишни цветя: невен, алисум, кученца, петунии, пламъчета, цинии, целозии, дребноцветни хризантеми, карамфили, флокс, лобелия, кохия, газания, латинки, годеция, нискорастящ ароматен тютюн, дребни гергини и др. От двугодишните растения най-подходящи на теменужките и маргаритките.
Ако имате възможност да поставите шнурове, които да се използват като опори, то тогава можете да си засадите и виещата се кобея, ароматен грах, декоративен фасул, тунбергия. Великолепно ще украсяват слънчевия балкон и вечноцъфтящата бегония, копривката и мушкатото. Те могат да се съхранят през зимата в дома, да си произведете от тях резници и на следващата година отново да ги изнесете навън.
Бързо растат на балкона кактусите, сукулетните, лантаната, зокумът, нарът и другите любители на слънцето. Но трябва да помните, че растенията трябва да се приучват към условията на балкона постепенно, най-добре е в утринните и вечерните часове, като при това ги пазите от горещите слънчеви лъчи.

На сянка или не

Полусянката понасят едногодишните растения: лобелия, мимулус, петуния, латинка и др. Цветовете на теменужките дори стават по-едри, когато са на полусянка. Добре ще се чувстват на такъв балкон стайните обички, бегонията, бръшлянът, традесканцията, мушкатото.
Пълната сянка е благоприятна за латинката, мимулуса. И тук добре ще растат обичките, бегонията, съвременните хибриди от първо поколение на циганчетата.
Меден аромат ще ви подари алисумът, нежен аромат – карамфилите, ароматния грах, тютюнът, вербената.

Подправките ще внесат екзотика

На топъл светъл балкон при желание можете да отгледате и подправки. Тук могат да виреят магданоз, майораната, розмаринът, градинският чай, кориандърът, ментата. Контейнерите за балкона се избират в светли тонове, за да не се пренагряват на слънцето и да служат за красив фон на листата и цветовете. Експериментирайте смело – създавайте цветни композиции по свой вкус и осмотрение, като използвате натрупания си опит.

В кошници

Ако ще отглеждате ампелни растения в окачени кошници (петунии, лобелии, бегония, тунбергия, мушкато, обички, латинки и др.), използвайте лек дренаж и почва за минимизиране на теглото и за да осигурите здравината на конструкцията.
Остъклените балкони или лоджиите значително подобряват условията за съществуването на растенията, позволяват ви съществено да удължите сроковете на отглеждане на цветята, като ги защитавате от пролетните и есенните мразове, и от вятъра. Това е особено актуално за домовете с висока етажност. Освен това има възможност да защитите растенията от палещото слънце: закачете хоризонтални щори, ъгълът на наклона на ламелите им позволява да дозирате слънчевите лъчи и да защитите балкона и жилището от прегряване в особено горещите дни.

Полезни съвети

Почвата в саксиите и сандъчетата трябва да се мулчира с торф срещу пресъхване. Поливайте растенията с престояла вода, като добавите торове с ниска концентрация: редувайте минералните с органичните торове. При нужда направете въшно листно подхранване. Опръскването в сутрешните и вечерните часове действа добре на растението и освежава въздуха.
Редовно подкастряйте прекалено дългите клонци и прецъфтелите цветове за стимулация на цъфтежа. Своевременно се борете с болестите и вредителите, като използвате препарати за тази цел.
Внимателните грижи за балконската градина ще бъдат щедро възнаградени с пищен ярък цъфтеж, приказен аромат и буйна зеленина.
Ако нямате балкон, но разполагате със здрав перваз на прозореца, то поставете на него сандъче, като го закрепите надеждно. Дори и тази мини градинка може да ви донесе много радост.

Автор: Таня Стоименова

Представяме Ви:

Туберозата – ароматна, но капризна

Тубероза е популярното наименование на едно приказно красиво растение, познато още като Polyanthus tuberosa. Името „тубероза”, се обяснява с факта, че в почвата се развиват неправилно оформените му ...

Десерти с грис

Грис халва Прoдукти: 200 г грис, 1 пакетче краве масло, 2 1/2ч.ч. кристална захар, 4 с.л. смлени орехови ядки, 4 с.л. стафиди, 1 ванилия, канела, пудра захар. Нaчин на приготвяне: Разтваряме за...

Алергията към тебешира

Докато не тръгна на училище, детето ми не страдаше от алергия. Но там получи жестока алергия към тебешира. Какво да правим? В. С. от Сл. Алергията действително може да се отключи от обикновения...

Как се прави жив плет

Формирането на живия плет се извършва чрез поредица от точно определени манипулации през годините след засаждането. През първата година след засаждането младите растения се оставят да растат свободно....

Начало