Още рецепти » Защо се стига до спонтанен аборт?

 Защо се стига до спонтанен аборт?

Около 20% от жените не завършват бременността си до край. Повече от половината от спонтанните аборти са преждевременни (до третия месец), а останалите се наричат късни (след третия месец).

Причините – многобройни

Ако абортът е ранен (преждевременен), често пъти се дължи на естествен физиалогичен процес, чрез който се елиминира ненормален ембрион (повече от половината с хромозомни аномалии).
Причините за късния спонтанен аборт най-често са аномалии в зародиша, хормонален дисбаланс, малформации в матката, фиброми, бактериални инфекции, вирусни инфекции (хепатит В, грип, рубеола, варицела), токсоплазмоза и др. Паразитни заболявания на бременната. Рискът се увеличава при падане, при заболявания като диабет или хипертония, от някои медикаменти, консумация на алкохол, тютюнопушене, дрога.

Първите признаци

Спонтанният аборт се предхожда от контракции и болки ниско в корема, придружени с кръвотечение или кръвни съсиреци. Изчезват характерните признаци на бременността (повръщане, напрегнатост в гърдите). При всички случаи бременната трябва да незабавно да потърси консултация с гинеколог. Един основен преглед и ехографско изследване ще потвърдят диагнозата и при необходимост ще се приложи хирургична интервенция (обикновено след втория месец от бременността) или ще се изчака спонтанното изхвърляне на яйцето или ембриона.

Няколко съвета

• Ако желаете отново да забременеете след помятане, изчакайте поне 3 месеца, като използвате пълноценно времето за укрепване на организма си. Балансираното хранене е от съществено значение. Консумирайте повече риба, птиче месо, грах, яйца (богати на белтъчини), пресни плодове и зеленчуци, ориз, макаронени изделия, храни богати на калций, като избягвате кафето, шоколада, алкохола, цигарите. Пийте билкови чайове, минерална вода, плодови сокове, млечни напитки.
• Специализираното лечение с хомеопатични средства (предписани от хомеопат или гинеколог) дава добри резултати.
• При опасност от спонтанен аборт след злополука или шок се препоръчва арника, а при аминоцентеза – жълт кантарион.
• Леките упражнения, плуването, йога укрепват тялото, успокояват психиката и предотвратяват стреса. Желателна е почивка в леглото.

Автор: д-р Иван Иванов

Представяме Ви:

Здрав сън върху удобен матрак

Колко време спим? През живота си човек прекарва в постелята средно около 200 хиляди часа. Това е примерно 23 години. Затова е много важно да се подбере подходящ матрак. Какви качества трябва да прит...

Психологическо безплодие: възможно ли е?

Доста жени са наясно с този проблем от личен опит. Искате да родите, а не можете да забременеете или да износите детето, въпреки че нямате здравословни проблеми? Това е т.нар. психологическо безплодие...

Цветна светлина в дома

Цветната светлина въздейства много по-силно на нашите сетива, отколкото ярките стени или предмети. С едно щракване на копчето тя е способна да промени нагласата ни, да активизира или, обратното – да з...

Бугенвилеята расте само на слънце

Бугенвилеята (Bougainvillea) поразява с великолепните си краски и богатство от цветове. Тя представлява ниско дръвче или по-често храстче. Филизите са пълзящи или катерещи се, с рядко разположени шипо...

Начало