Градина » Зюмбюли цъфтят в стаята

 Зюмбюли цъфтят в стаята

Мнозина млади цветари имат такава мечта - да цъфне зюмбюл посред зима в стаята им. Тази възможност е преминавала много пъти през съзнанието ви, когато сте слушали за помпозната думичка форсаж на луковични, но сте я отминавали като нещо недостижи-мо. А това е една реалност, осъществявана сравнително лесно, ако имате търпение и сте последователни.

Ето как става това стъпка по стъпка:

• За целта ви е необходим рано цъфтящ сорт. За щастие всички холандски сортове, разпространени у нас, са подходящи. Избирате едри, здрави луковици.
• Използвате според желанието си сандъчета или саксии, най-добре с диаметър 15 см. Най-подходящият субстрат, който можете да ползвате, е този, съдържащ торф. Липсата му не е фатална. Ще го замените с листовка. Размесете я с малко градинска почва и пясък.
• Дренирайте саксията. Сложете част от навлажнената вече смес. В една саксия можете да засадите 3 луковици. Те не трябва да се допират
• една друга и до стената на саксията. Внимание - не натискайте луковиците върху почвената смес!
• След като ги наредите, ги подсилете с още от смеската така, че върхът на луковицата да е свободен. Тази почвена смес, която посипвате, леко притискайте с пръсти, за да закрепите добре луковицата. Преценявайте няколко пъти работата си така, че от върха на луковицата до горния ръб на саксията да остава около 1 см. Полейте съвсем леко.
• Сега на вашия зюмбюл му е необходима тъмнина и температура около 4-5°С. Преценете сами къде да поставите саксията. Едни я слагат в черен плик и я държат на северен балкон, в гараж или в избено помещение, други я заравят в градината.
• Важно е в това състояние да премине период от 50 до 100 дни, в зависимост от това, кога желаете да получите цвета. Периодично проверявайте почвената смес да не пресъхне и да не е много топло или задушно. Температурата не трябва много да се повишава от посочените стойности. В противен случай ви очаква провал, защото цветните пъпки изсъхват.
• Когато кълновете достигнат 3-5 см, можете да пренесете саксията вече в стаята при температура 10°С. Отначало тя трябва да е засенчена, докато растенията се приспособят.Пос-ле светлината вече е желателна и може саксията да отида дори до прозореца.След две седмици ще се зарадвате на появяващите се съцветия. Идеалната температура за цъфтящите растения е 15-18°С.
• Периодично завъртвайте саксията, за да се оформя изправено и правилно съцветие. ако върви много силно вашето растение, то ви моли за една красива подпора. Завържете я с панделка в унисон с баграта на цвета. Вие ще сте идеален майстор, ако успеете да приведете растението в най-красивия му вид за коледните или новогодишните празници.
• След прецъфтяването не захвърляйте растението. Първо оронете камбанките, за да не образуват семена. Поливайте леко, докато листата пожълтеят. Тогава извадете луковицата. Оставете да почине през лятото според правилата. През следващата есен я засадете в градина, защото тя е изтощена.

Автор: Тонка Маринова

Представяме Ви:

Скорушата има място в дворната градина

Климатичните условия в нашата страна са много благоприятни за развитието на голям брой диворастящи овощни растения. Някои от тях са родоначалници и много близки до културните видове, като киселицата, ...

Фъстъците са готови за прибиране

Към изваждането на фъстъците се пристъпва, когато семената в растението узреят около 75-80%, което при сортовете Калина, Садово 2609, Росица и Кремена се установява по червената окраска на семената. Т...

Пазете бостана от брашнестата мана

По всички надземни части -листа, листни дръжки и стъбла на краставиците, дините, пъпешите и тиквите се образуват белезникави петна, покрити с бял прашест налеп, който се разраства и за кратко време об...

След дъжд се използват системни препарати

Ако пак е паднал дъжд, веднага след него напръскайтe зеленчуците срещу мани, алтернария, сиво гниене със системни препарати. Те проникват в растенията и се придвижват със соковете им в низходяща и въз...

Начало