Градина » Риган

 Риган

Нарича се още овчарски босилек и е известен най-вече като подправка за пици, но той е и изискана подправка към салати, спагети, доматени сосове, ястия от зеленчуци и яйца, към супи, печени птици, печено свинско или овнешко месо, гювечи, плакии, ястия от патладжани, за чай и др. Приложение намира и при консервиране на краставички, като подправка на някои пикантни сирена и колбаси. Той се комбинира добре с босилек и черен пипер. Участва и в приготвянето на ликьори. Използват се свежите и сушени листа и млади клонки. Притежава леко тръпчив и горчиво-пикантен вкус.
Среща се в природата в цяла Европа, Азия и Далечния изток. У нас расте из храсталаците, каменливите места и поляните до горната граница на горите из цялата страна. Познати са няколко разновидности. Отглежда се и като културно растение. Съдържа етерично масло с главна съставна част тимол, дъбилни вещества, смолисти вещества, минерални соли, тлъсто масло, витамин С и др.

Устройство

Риганът (Origanum vulgare) e многогодишно растение, слабо овласено или почти неовласено, с право четириръбесто, разклонено в горната част стъбло, високо около 60 см. Листата са срещуположни, с къси дръжки, яйцевидни, долните са по-едри, с рядко назъбен външен ръб, светлозелени. Цветовете са събрани в класчета, разположени в съцветие метлица, различно обагрени – розови, бледорозови, бели с кафяви чашелистчета. Плодовете са закръглени, кафяви орехчета. Цъфти през юли-август.
Като културно растение се отглежда на различни видове почви. На едно място расте 3-4 години.

Размножаване

Засява се рано напролет на редове, като разстоянията между тях са 50 см, а в реда – 30 см. Може да се отглежда и чрез предварително отгледан разсад. За целта семената се засяват в началото на март в студени парници или лехи и отиват на постоянното си място след като растенията образуват 5-6 листа. Засаждат се по схема 50х30 см.

Грижите

По време на вегетацията посевът трябва да се поддържа чист от плевели, като редовно се окопава и подхранва с около 1,5 кг за 100 кв м. При добри грижи реколта може да се получи още на първата година, а през следващите растенията може да се изрязват на 2-3 пъти. Когато риганът се използва за прясна подправка, младите клонки с листата се изрязват с дължина 15-20 см и се навързват на връзки както джоджена.
Когато трябва растителната маса да се суши, тя се постила на проветриво и сенчесто място. Когато растенията се използват за етерично масло, те се прибират по време на цъфтежа. От 100 кв.м може да се получи 80 кг свежа маса или 18-20 кг суха маса.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Вкоренете зелени резници от касис

Почти 100 процента от зелените резници на черното френско грозде - касис ще се вкоренят, ако спазвате технологията, която вие ви предлагаме. За начало са ви нужни майчини растения, от които да взем...

Как ябълките да останат здрави без препарати

Съхранението на ябълките през зимата е свързано с изпълнението на няколко условия: Първото от тях е те да бъдат обрани навреме. Презрелите плодове не могат да се запазят задълго. Месото им придобива...

Съхранете дините до зимата

Дините и пъпешите се съхраняват в закрито помещение, наредени на лавици на един или два реда с опашките нагоре, така че плодовете да не се докосват. Температурата на съхранение трябва да е не по-висок...

Как да се грижим за тагетеса

Тагетесът, известен у нас още с името турта, е перфектният избор, ако искате да имате ярки, постоянно цъфтящи петна в градината. Той е непретенциозен и това го прави изключително подходящ за суровите ...

Начало