Градина » Все още можете да засеете моркови

 Все още можете да засеете моркови

От пролетта до късна есен може да получаваме от морковите богатството на каротин (6-11%), въглехидрати, протеин, витамин Си други ценни съставки, полезни особено за децата. А в градината зеленчукът се засява от началото на март до средата на юни. Така че ако след ранните култури се освободят площи, може да настаните там моркови. Много добри предшественици са тези, които оставят почвата чиста от плевели. След предзимното зеле трябва добре да обработите мястото. За 100 в. м са необходими 2,5-3 кг амониева селитра, 5-6 кг суперфосфат, а при по-леките почви и 2,5-3 кг калиев сулфат. Оборския тор трябва да се внесе на предшественика.
Морковите изискват лека и рохкава, с неутрална реакция почва. Избягвайте тежките, в тях се образуват по-груби и деформирани кореноплоди, най-качествени са при прохладен климат. От високите температури стават по-груби, а при ниски пожълтяват.

На сянка кореноплодите са дребни

Не пропускайте да изберете добре осветено място, при засенчване се образуват дребни и по-безвкусни моркови. Влагата е особено важна при поникването и в началните фази. След това трябва да се намали. Ако са силно засушени растенията и след това се полеят обилно, може кореноплодите да се напукат.
При малки площи и върху по-тежки почви по-добре е сеитбата да е на високи лехи (тирове). На по-големи места за 1 дка се засяват 400-500 г семена, ленточно, при разстояние 70 + 30 + 30 + 30 см. За млади моркови, които ще се използват на връзки, посевната норма се увеличава до 1 кг/дка. Сеят се на високи лехи в ивици на редове, между тях трябва да се оставят около 20 см. Отгоре може да се разхвърли и пресят разложен оборски тор, който, ще изпълнява ролята и на мулч и така ще се запази влагата. Може да се засява и разпръснато, върху загладената повърхност на кавалите. Семената се зариват, като плитко се накопава с мотичка или гребло. Най-подходяща дълбочина, на която трябва да попаднат семената, е 2-3 см.

Малки хитрости при засяването на морковите

Известно е, че семената на морковите поникват бавно. Много пъти те са изпреварени от по-бързите плевели и при това положение става много трудно да се разреди посевът. Прореждането се затруднява и от обстоятелството, че от дребните семенца се получава гъста леха. Но и двата проблема могат да се решат.
Залейте семената за около 6 часа с топла вода, така че да набъбнат. Вместо вода може да използвате чай от лайка, който ще защити стръкчетата от гнилостни бактерии. Бухналите семена сложете върху хартия и ги оставете да изсъхнат. След това ги смесете с пясък и ги засейте както винаги.
Има още по-лесен начин. Сложете семената в полиетиленов пакет, смесете с влажен пясък и ги разстелете да просъхнат. След това внимателно начупвайте части от тази смес и слагайте в предварително подготвените бразди.

Младите растения също се развиват бавно

Затова много е важно да се осигури достатъчно влага, особено на по-късните посеви. Не пропускайте борбата с плевелите, които израстват по-бързо от посева. Плеви се още преди да поникнат морковите. При редовата сеитба плевелите може да се унищожават и чрез плитко прекопаване между редовете. Около две седмици след като се очертаят редовете, гъстият посев се прорежда, между растенията се оставят 2-3 см. При по-големи разстояния кореноплодите се разрастват, стават груби или се деформират. Морковите се подхранват 1-2 пъти с амониева селитра, когато образуват 3-4 листа, и 20 дни по-късно - с по 1,5-2,5 кг тор на 100 кв.м. Торенето се съчетава с окопа-ване или поливка.

Сортовете

Нантски е ран, има цилиндрични кореноплоди с гладка кожица, сърцевината им е малка, с оранжев цвят, крехки и сладки са. Отглеждат се различни произходи на сорта, най-често холандски, и българският Нантски 3, който е по-сухоустойчив, с повече каротин. Той превъзхожда чуждите по вкусови качества. Победител 4 е средно ран. Интензивно оранжевите кореноплоди са с гладка кожица, малка сърцевина, нежни, крехки, сочни. Много ражда. Шантене е също средно ран с пресечено конусовидни кореноплоди. Не са сочни, но са добри за консервиране и съхраняване, имат приятен вкус. У нас се внасят и семена от холандски, френски, японски и други хетерозисни сортове, те са високодобивни и с отлични вкусови качества.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Дойде време за пролетния спанак

Ако искате да имате спанак в собствената си градина още преди да е дошла зимата, трябва да го засеете през септември, дори още в края на август. Искате ли обаче да го имате в ранна пролет, началото на...

Цикламата излиза на балкона

В рода на цикламата (Cyclamen) има над 15 вида, сред които само няколко са подходящи за отглеждане навън. За нашата страна от значение е C. europeum, която се среща в Търновско, Средни Родопи, Средна ...

Зелето се засажда в края на май

Сортовете зеле, предназначени за средноранно производство се отличават с по-продължителен вегетационен период, средно от 120 до 180 дни. Отглежда се в открити лехи. Семената се засяват в началото на м...

Далии джуджета украсяват балкона

Едно безпорно решение, за да бъде балконът красив през цялото лято, е да засадите в саксии далии, познати още като гергини. Тези растения биват едногодишни и многогодишни. Кореновата система образува ...

Начало