Градина » Какво представлява зеленият камък

 Какво представлява зеленият камък

Зеленият камък е препарат на база железен сулфат. Представлява зелени кристали, които на въздуха изветряват и това води до промяна на цвета му в бял. Дължи се на изпускането на част от кристалната вода. Лесно разтворим е във вода.
Зеленият камък се употребява като фунгицид и хербицид за борба срещу антракноза, оидиум, петна по листата, срещу мъхове, лишеи по овощните дървета и ягодите, в лозарството. Използва се късно наесен или рано напролет преди цъфтежа.
Със зелен камък не могат да се пръскат зелени растения, тъй като той причинява пригори по листата им. Като хербицид действа срещу кускутата и двусемеделните плевели.
За борба срещу хлорозата по овощните култури се употребява в концентрация 1-2% (100-200 г за 10 л вода). При хлорозата по лозята се полива около главините с 10% (1 кг за 10 л вода) разтвор преди покарване на леторастите.
Раните на дърветата се мажат с 30% (3 кг за 10 л вода) разтвор. Зелен камък в концентрация 20-25% (2-3 кг за 10 л вода) унищожава дивата ряпа, синапа, мака.
За борба с голите охлюви се използва 10-процентен разтвор (1 кг за 10 л вода), но може и да се напраши в доза 10-15 кг на декар.

Срещу желязна хлороза

- царевица и соя - внася се преди дълбоката оран зелен камък, смесен с органичен тор в доза 200-300 кг/дка;
- лозя и овощни култури - внася се зелен камък на бразди или в ямки, локално близо до кореновата система в доза 50-100 кг/дка.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Пресадете ахименеса

Заради омайната му красота, обвеяна с много скромност, ахименесът (Achimenes) е наречен още “вълшебно цвете”. Стъблата му са много нежни, лесно полягат и достигат до 30 см дължина. Елиптичните листенц...

Какво растение е павонията?

Павонията (Pavonia multiflora) е слабо позната у нас, но разпалените любители вече я притежават и успешно я отглеждат. Модерна е в страните от Западна Европа. Дори и там е въведана в производството от...

Още не е късно да засеете шибоя

Цветето, което идва от Южна Европа и краси почти всички български градини, е шибоят. Това тревисто или полухрастовидно растение обикновено е двугодишно, с удължени или ланцетни листа и гроздовидни съц...

Защо зеленчуците трябва да се загърлят

Важно агротехническо мероприятие при отглеждане на зеленчуковите растения е загърлянето, защото много от тях имат тази особеност да образуват допълнителни (адвентивни) корени, когато стъблата им допир...

Начало