Телени червеи се наричат ларвите на твърдокрилите насекоми от семейство Елатериде, които са известни в различните части на България като „полски ковачи” или „скоклювци”. Те имат продълговато, силно хитинизирано яко, твърдо и жилаво като тел тяло и в този стадий прекарват в почвата 3-5 години. Предпочитат необработените, затревени площи и са особено вредни за културите след разораването на такива места или в близост до тях. Повреждат голям брой полски и зеленчукови растения, горски и овощни видове в разсадници и млади лози. Унищожават засетите в почвата семена, кълнове, млади стъбла и коренова система. Изгризват кълновете, преди да са се показали на повърхността на почвата, а след поникването-стъблото под повърхността на почвата. Повредените растения пожълтяват, завехват и много лесно могат да се изкубят.
Кога да направим проверка
Ларвите започват да се хранят при температура на почвата 12°С и са най-активни до температура 20°С. По отношение на почвената влага оптималната за тях е от 55 до 70 от ППВ. Тези особености трябва да се имат предвид при определяне на периода на проверка за наличие на червеи. Обикновено това е периода септември – средата на октомври, преди телените червеи да са мигрирали дълбоко в почвата.Задължително обследването се прави на площи, които са разорани целини или когато определените земеделски култури идват след житни, които са били нападнати.
Има два начина на обследване:
Чрез почвени разкопки с размери - 50 х 50 х 30см. За целта върху почвата се поставя подготвената рамка и се очертава квадрат. С права лопата се изважда почвата на дълбочина до 30см. Тя се проверява внимателно, като се отделят намерените в нея телени червеи, изброяват се и броят им се записва. Ако се работи по този начин на площ от 100декара се правят най-малко 12 проби.
Плътността на квадратен метър се изчислява, като се съберат всички данни, умножат се по 4 и полученото число се разделя на броя на почвените разкопки.
Чрез триъгълни житни примамки –равностранен триъгълник с размери на всяка страна - 66см. За целта на площи без плевели върху почвената повърхност се поставя триъгълна рамка. В трите ъгъла се правят плитки копки до 7-8 см и в тях се сипва по една супена лъжица семена от пшеница. Отделеният въглероден двуокис при покълването на семената привлича телените червеи. Отчита се 15дни след поникванато на семената. С лопатка се изваждат туфите от трите ъгъла, внимателно се преглеждат почвата, коренчетата и стъбълцата на поникналите пшеничени растения. Данните се записват. Ако се работи по този начин е необходимо да се вземат 12 проби на 100декара площ. Плътността за 1 квадратен метър се изчислява, като се съберат всички получени данни и сумата се раздели на броя заложени житни растения.
Борбата с телените червеи се води чрез обеззаразяване на семената или чрез внасяне на гранулати по време на сеитбата, или след поникването на растенията при плътност от 5-6 ларви на 1 кв.м.
Тиквичките се отглеждат чрез засяване направо на постоянното им място или чрез предварително производство на разсад. Трябва да се има предвид, че младите растения са силно чувствителни към ниски темпе...
Основният начин за размножаване на палмите е чрез семена. При отделните видове срокът за поникване е изключително разнообразен. За едни може да е 14 дни, а за други - до 4 години. В периода от 1 до 5-...
Тютюнът е един от надеждните помощници в биологичната растителна защита за градинарите, защото може се използва като заместител на химични препарати. Той съдържа никотин, който е силна отрова. В расти...
За да се предизвика втори цъфтеж при розите, е необходимо да се направи лятна резитба. По принцип при тези храстовидни растения чрез резитбата се насочва растежът, формира се храстът, определя се броя...