Градина » Заемете се с телените червеи сега

 Заемете се с телените червеи сега

Телени червеи се наричат ларвите на твърдокрилите насекоми от семейство Елатериде, които са известни в различните части на България като „полски ковачи” или „скоклювци”. Те имат продълговато, силно хитинизирано яко, твърдо и жилаво като тел тяло и в този стадий прекарват в почвата 3-5 години. Предпочитат необработените, затревени площи и са особено вредни за културите след разораването на такива места или в близост до тях. Повреждат голям брой полски и зеленчукови растения, горски и овощни видове в разсадници и млади лози. Унищожават засетите в почвата семена, кълнове, млади стъбла и коренова система. Изгризват кълновете, преди да са се показали на повърхността на почвата, а след поникването-стъблото под повърхността на почвата. Повредените растения пожълтяват, завехват и много лесно могат да се изкубят.

Кога да направим проверка

Ларвите започват да се хранят при температура на почвата 12°С и са най-активни до температура 20°С. По отношение на почвената влага оптималната за тях е от 55 до 70 от ППВ. Тези особености трябва да се имат предвид при определяне на периода на проверка за наличие на червеи. Обикновено това е периода септември – средата на октомври, преди телените червеи да са мигрирали дълбоко в почвата.Задължително обследването се прави на площи, които са разорани целини или когато определените земеделски култури идват след житни, които са били нападнати.

Има два начина на обследване:

Чрез почвени разкопки с размери - 50 х 50 х 30см. За целта върху почвата се поставя подготвената рамка и се очертава квадрат. С права лопата се изважда почвата на дълбочина до 30см. Тя се проверява внимателно, като се отделят намерените в нея телени червеи, изброяват се и броят им се записва. Ако се работи по този начин на площ от 100декара се правят най-малко 12 проби.
Плътността на квадратен метър се изчислява, като се съберат всички данни, умножат се по 4 и полученото число се разделя на броя на почвените разкопки.
Чрез триъгълни житни примамки –равностранен триъгълник с размери на всяка страна - 66см. За целта на площи без плевели върху почвената повърхност се поставя триъгълна рамка. В трите ъгъла се правят плитки копки до 7-8 см и в тях се сипва по една супена лъжица семена от пшеница. Отделеният въглероден двуокис при покълването на семената привлича телените червеи. Отчита се 15дни след поникванато на семената. С лопатка се изваждат туфите от трите ъгъла, внимателно се преглеждат почвата, коренчетата и стъбълцата на поникналите пшеничени растения. Данните се записват. Ако се работи по този начин е необходимо да се вземат 12 проби на 100декара площ. Плътността за 1 квадратен метър се изчислява, като се съберат всички получени данни и сумата се раздели на броя заложени житни растения.
Борбата с телените червеи се води чрез обеззаразяване на семената или чрез внасяне на гранулати по време на сеитбата, или след поникването на растенията при плътност от 5-6 ларви на 1 кв.м.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как се размножава цариградското грозде

Бодливото грозде, известно още като цариградско или немско, се размножава основно по вегетативен начин - чрез вкореняване на зрели и зелени резници, като се разделят храсти, от отводи и чрез присаждан...

Унищожете гнездата на златозадката

Характерно за златозадката е, че се появява в голямо количество (каламитет) внезапно. Има я навсякъде у нас. Просто трябва да се познава и чрез системна борба да не й се позволява масово намножаване. ...

Напръстникът се включва в дворната украса

Напръстникът (Digitalis purpurea) е едно наистина красиво растение, което си заслужава вниманието. Цъфти през юни, юли и август и това го прави много подходящо за дворните (а и не само за тях) цветни ...

Искате ли да си завъдите корейска ела?

Корейската ела е гордост за всеки двор. С невероятните си пурпурно-лилави шишарки привлича като магнит погледите на всички минувачи и изпълва стопаните със заслужено самочувствие. Растението идва от п...

Начало