Градина » Защо капят листата на фикуса?

 Защо капят листата на фикуса?

Ако новите листа стават все по-дребни, старите жълтеят и капят, растението страда от недостиг на хранителни вещества, нужно е да се пресади в богата хранителна почва.
Появят ли се по листата жълти петънца или краищата им пожълтяват, част от тях окапват преждевременно, това говори за излишно поливане. Поливката трябва да бъде умерена, почвата трябва да успява да засъхва. Също така при прекомерно поливане листата остават безжизнени и опадат.
Сухи сбърчкани ли са у фикусите, то значи има прекалено сух въздух в стаята, засушили сте почвата или има слънчево изгаряне.
Внезапното опадане на листата при различните видове може да бъде предизвикано от преовлажняване на почвата при каучуковия и лировидния фикус; недостиг на светлина и рязка промяна на климата за бенджамина; също такова явление може да бъде следствие от поливане със студена вода, ниска температура в помещението, излишък на хранителни вещества в почвата или студено въздушно течение. В тези случаи добри резултати дава пулверизирането със специални препарати.
Опадането на долните листа при дървовидните форми фикуси е естествено явление, особено тези, които се отглеждат в стаята. Нормално е при стареене листата периодично да опадат, но стволът не трябва да се оголва съвсем. Оголване на ствола може да се получи поради несвоевременно пресаждане, бедна почва, липса на торене, нарушение на температурния и светлинен режим.
Кафяви петна на връхчетата и краищата на листата стават при прекалено висока температура в помещението, сух въздух или прекаляване с торенето.
За ниските и лировидни фикуси е опасно пресъхването на почвата. Ако се забрави за навременното им поливане, техните листа и филизи ще изсъхнат.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Градината ще цъфне и без разсад

Не всеки има домашни условия да отгледа собствен разсад за цветя. Това изисква грижи, време и сили. Много по-практично е едногодишните цветя да се засеят направо в почвата – те ще цъфнат малко по-късн...

Овошките цъфтят, пазете пчелите

Масовият цъфтеж на овощните дръвчета провокира ранното събуждане на пчелните семейства. Така те се явяват силни с много на брой развити пчели и голямо личинково пило непосредствено преди да е започнал...

Зелени подправки на прозореца

Магданоз и копър може да си отглеждате през зимата в няколко саксийки сред цветята на подходящо място в жилището. Ако започнете от началото на септември и засявате по някоя и друга саксия на етапи до ...

Грудкови бегонии – как да се грижим за тях

Бегониите – този океан от неописуеми форми и багри на цветове и листа включва около 1000 вида. Те биват тревисти многогодишни растения, ниски храсти или полухрасти, та дори и лиани. Кореновата им сист...

Начало