Градина » Заредете парника с гориво

 Заредете парника с гориво

В парниковия трап на обикновения едноскатен парник се поставя пресен оборски тор. Той е своеобразно гориво за затопляне на младите зеленчукови растения през студените зимни дни и нощи. Пресният, непрегорял оборски тор е източник на енергия, която поддържа топлинния режим в парника.
Различните видове оборски тор притежават различно количество енергия. Особено важно е, че през различно количество дни отделят тази енергия за поддържане на необходимата топлина.
Конският тор е най-добър за парниците. През първите дни развива температура до 75 градуса, която след около седмица спада на 25-30 градуса и така се задържа в продължение на 50-60 дни.
Говеждият тор е по-слаб по сила от конския. Той поддържа температура 20-25 градуса 50 дни. Ако се прибави слама, неговите качества се подобряват.
Свинският тор рядко се употребява за зареждане на парници, защото е най-некачествен - поддържа ниска темпе ратура и за съвсем кратко време. Действието му може да се подобри, ако се смеси със слама и с конски тор.

Сламата и плявата също топлят

Всеки един от изброените видове тор съдържа слама, която се употребява за постеля на животните. Ако е недостатъчна, може допълнително да се прибави. При липса на един от изброените видове оборски тор материал за зареждане на парниците може да се приготви от чиста слама и плява. Те трябва предварително да се навлажнят с разтвор от азотен тор и пикоч. Към сламата за зареждане на един обикновен парник е достатъчно да прибавите 5-6 кг азотен тор. За да се съхрани правилно оборският тор, докато дойде време да се зареждат парниците, всеки ден количество оборски тор, който постъпва от животните, се разстила на тънък пласт и се притъпква добре. Така се гони въздухът и се оставя да се охлади.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Ранните салати се засяват септември

Ако искате напролет да имате много ранни салати, опитайте те се да ги отгледате като предзимна култура. Това е възможно благодарение на тяхната студоустойчивост. Добре вкоренени до настъпването на сту...

Действайте бързо, ако дръвчета са загнили

Дървесинното гниене е сравнително често заболяване по възрастните костилкови дървета. Най-често се нападат сливите, черешата и бадема. Загиват върховете на клоните, листата са по-дребни и жълто-зелени...

Опасни болести дебнат под полиетилена

През този сезон производството на зеленчуци е в полиетиленови и стъклени оранжерии. Отглеждат се салати, марули, краставици, домати. Тук ви описваме от какви болести се нападат най-често салатите в ор...

Не забравяйте да наторите лозето

Мощната коренова система на лозата иска и подхранване с подходящ тор. Всяка година тази коренова система изсмуква от декар лозе до 9 кг азот, от 5 до 12 кг калий и от 2 до 3,5 кг фосфор. Торенето с об...

Начало