Градина » Как да се грижим за фаленопсиса

 Как да се грижим за фаленопсиса

Фаленопсисите, които се продават по магазините, като правило, могат да растат в един субстрат 1-2 години. Те не трябва да бъдат пресаждани веднага след като са придобити. Стърчащите във всички страни от съда корени - това са т. нар. въздушни корени, с помощта на които растенията улавят влагата и фотосинтезират. Те не трябва да бъдат поставяни обратно в саксията, тъй като можете да навредите на растението. Корените са чупливи и достатъчно лесно се повреждат. Травмираните места не зарастват добре, а тъканите около тях отмират.
При засаждането на фаленопсисите трябва плътно да поставите субстрата в саксията. Ако сте направили това правилно, можете без усилие да вдигнете растението заедно със съда, като го придържате при мястото на кореновата шийка. Ако цветето се движи в саксията, това може да му навреди много: фаленопсисът не може добре да се “прихване” към субстрата, корените му ще се травмират и при растежа бавно цялото растение ще се извади от саксията.
Субстратът трябва да бъде леко влажен, но не трябва да поливате растението в никакъв случай след засаждането - това може да доведе до загниване на корените и гибел на цвета. Първото поливане се прави след 3-4 дни. До това време можете само леко да опръсквате орхидеята с пулверизатор.
1. Растението внимателно се изважда от старата саксия. От пластмасовите съдове корените се отделят сравнително лесно. Ако саксията е от глина, няма как да избегнете повредата на корените.
2. Внимателно почистете сухите корени. Имайте предвид, че растенията, които са загубили голяма част от корените си, трябва да се засадят в мъх сфагнум до възобновяване на кореновата система и след това чак в субстрат.
3. Празнините между корените се запълват със субстрат. Той се поставя плътно, то така че да не се повредят корените.
4. Под всяка празнина парчето кора трябва да се подбира индивидуално, за да може растението в саксията да се разполага плътно.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Резитбата на малините започва посред лято

С повечето плодни дървета и храсти не е така. При малината се извършва веднага след прибирането на плодовете. Налагат я биологичните особености на малината. Изключение правят ремонтантните (два пъти ...

Красивите храсти – как се размножават

Независимо дали е будлея (Buddleja), форзиция (Forsythia) или леска (Corylus), всеки един от тези красиво цъфтящи храсти може да се размножи със зрели резници. Това се прави по следния начин: 1. Пъ...

Как да спася насажденията от оранжерийната белокрилка?

От доста отдавна у нас оранжерийната белокрилка е най-опасният неприятел на зеленчуковите култури. Въпреки, че срещу нея производителите правят не малък брой пръскания в много случаи получените резулт...

Кората на овошките предупреждава за опасни болести

Изсъхването и загиването на плодните дръвчета в последните години е състояние, което се констатира на много места в страната. Обикновено това е предизвикано от болести (цитоспороза, антракноза и др). ...

Начало