Градина » Септемврийски грижи за ягодоплодните

 Септемврийски грижи за ягодоплодните

Грижите за ягодоплодните култури продължават и след прибирането на плодовете. Трябва да се създадат благоприятни условия за натрупване на достатъчно хранителни вещества, необходими за нормалното развитие на растенията през есенно-зимния период и рано напролет.
Подготвят се площите за засаждане на касис, малини и къпини. След като е извършено основно торене и риголване, се изкопават дупки.
Почвената повърхност да е чиста от плевели, а с изключение на малините при необходимост да се полива. Тори се с 30-40 кг на декар обикновен суперфосфат и 15-20 кг на декар калиев сулфат. Това се отразява благоприятно върху залагането на плодните пъпки за следващата година.
• Предимно в края на септември се извършва есенното засаждане на ягоди. Задължително да се използва здрав, свободен от вируси посадъчен материал. Коренчетата се съкращават леко до свежа маса и се отстраняват част от старите листа. Растенията се засаждат на същата дълбочина, на която са били преди изваждането им или малко по-дълбоко. Не бива да се подгъват коренчетата и да се засипват пъпките. Почвата се притъпква добре и се полива.
• Старите ягодови растения трябва да се прегледат и всички листа с петна и изсъхналите части на растенията да се оберат и изгорят.
• Важна грижа за овощарите е и да приберат пръскачките на сухо място. Но предварително да ги измият и подсушат, а железните части да смажат с машинно масло.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Зимни грижи за кактусите

Грижите за кактусите, които се култивират в домашни условия, са достатъчно прости и почти еднакви. През зимата най-добрата температура за кактусите е 15-20 градуса, но те без повреда могат да понесат ...

Дойде време за късните корнишони

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме. Краставиците...

Картофена мана съсипа доматената реколта

Картофената мана е една от най-опасните болести по доматите. Тази година тя получи значително разпространение и унищожи доматите в много зеленчукови градини. Причинител на болестта е гъбата Phytophtho...

Усойничето ще парфюмира градината

Названието на ехиумът (Echium) произлиза от гръцката дума “echis”, която означава таралеж, среща се и с наименованието “гордостта на Мадейра”. В България това цвете е познато като усойниче. У нас им...

Начало