Още рецепти » Силата на стайните растения

 Силата на стайните растения

Сигурно и вие като повечето хора отглеждате стайни цветя, защото са красиви, радват душата и повишават настроението. Дори да нямате достатъчно време и място вкъщи, струва си да приютите няколко саксии със зелени растения, които не изискват особени грижи, но за сметка на това са отлично лекарство срещу стреса, а и не само срещу него.

Полезно u приятно

Офталмолозите твърдят, че зелените растения снемат напрежението от очите на хората, работещи продължително с компютър. Плавните очертания на листата пък оказват благотворно влияние върху нервната система, а красивите цветове премахват страховете и тревожните мисли. Затова, ако в офиса ви има дори само едно растение, не забравяйте да се грижите за него. То непременно ще ви се отплати.

„Отровните” жилища

Синтетичните покрития и боите отделят отровен формалдехид, а електромагнитните лъчения нарушават йонния баланс на въздуха. Затворените помещения пък са истински инкубатор за бактерии и вируси, а ако в семейството има пушачи, тапетите, щорите, дамаските са попили освен никотин, още 500 токсични вещества. Ако прибавим и хроничния недостиг на кислород в големите градове, става ясно, че малката градина у дома е абсолютна необходимост.

Природните “чистачи”

Хлорофитумът е най-ефикасният филтър на мръсния въздух - само за 24 часа той унищожава напълно бактериите. За да се справи растението с отровния формалдехид обаче, са нужни поне няколко саксии в стая с площ от 20 кв. м. Хлорофитумът е много непретенциозен и се отглежда лесно.
Фикусите, мечовете, папратите, стайните хризантеми се „хранят" с отровния въглероден двуокис, отделяйки свеж кислород.
Дифенбахията защитава дома ни от отровите, които попадат в него от улицата. Поставете я в близост до прозорец, гледащ към улица с интензивно движение или към промишлено предприятие.
Декоративните елхи и борчета са много важни з екологията на помещенията, в които живеем или рaботим. Подобно на прахосмукачки те поглъщат праха, като в същото време отделят йонизиран кислород, а той неутрализира вредното въздействие на битовите електроуреди.
За да се спасите от уличния шум, поставете на прозорците си стайни видове кипарис и хвойна.
Папратите, азалията, теменужките и цикламите пък повишават влажността на въздуха вкъщи.

Съветът на специалистите

Не забравяйте, че през нощта растенията също като нас поглъщат кислород и отделят въглероден двуокис. Затова, ако спалнята ви е малка и нямате навик да спите на отворен прозорец, не слагайте вътре големи растения. По-добре е да оформите няколко цветни къта в хола.

Автор: Юлиана Димитрова

Представяме Ви:

Кога и как се засяват теменужките

Теменугите се садят в ранна есен, за да се вкоренят добре до настъпването на студовете и да издържат на ниските зимни температури. Така те цъфтят още при първа възможност, дори и в топлите дни на зима...

РАЗРЕШЕНИ ХЕРБИЦИДИ – 2017 г., II част

НАСА 360 СЛ - срещу едногодишни и многогодишни житни и широколистни плевели при: овощни градини, лозя, свободни площи (стърнища) - 400-1200 мл/дка, Внася сe във фаза бутонизация на широколистните и ...

Лечение с мушкато!

От стари времена са лекували стомаха, бъбреците и белите дробове с целебните листа на мушкатото. Най-лесно церили разстроения стомах без никакви таблетки. • Заливали листата на растението с кипяща ...

Полирайте печката с джин

Днес много от електроуредите са с различни външни елементи от стомана, която става на петна при почистване. Как могат уредите да останат винаги лъскави? Намокрете парче плат с джин и почисте...

Начало