Започнаха горещините и по-възрастните хора, както и тези със сърдечно-съдови заболявания се тревожат: как ще им се отразят те, как ще се справят с 30 (а и повече) градусовите температури. Трябва ли да се затворя вкъщи, мога ли да ползвам слънцето, водата, да ходя в планината...?
Хората реагират индивидуално на горещините, но обща е характеристиката за нестабилно здраве. Рискови групи са: децата, възрастните, болните със сърдечно-съдови проблеми. Те са и най-често спешните пациенти през сезона. Неблагоприятните летни метеорологични явления причиняват съществени промени в организма. Нарушава се цялостната регулация на сърдечно-съдовата система. Настъпват големи колебания в кръвното налягане с подчертана тенденция към рязко спадане (до колапс) или покачване (до хипертонични кризи), честотата на пулса е лабилна, с тенденция към сърцебиене и аритмии. Поради по-голямата загуба на течности и соли от организма (обилни изпотявания, нарушено дишане), се появяват условия за образуване на тромби (сгъстена кръв), по-лесна поява на отоци или засилване на наличните (поради нарушеното равновесие на водата между клетките и извънклетъчното пространство).
Обезводняването е по-опасно за децата, възрастните и сърдечно болните. Те реагират бързо с аритмии, сърцебиене, мускулни потрепвания, адинамия. Хората с повишено кръвно налягане (а също и децата и възрастните), по-често получават топлинен удар през горещините.
Много от тревогите на сърдечно болните са свързани с невъзможността да се справят с определеното им досега медикаментозно лечение. Те питат - защо? Отговорът е - поради резките и необичайни въздействия на външните фактори върху организма. Тогава каква до правят?
Практични съвети:
• Не е редно да се затваряте само вкъщи. Просто трябва да се спазват някои правила, които ще ви защитят.
• Избягвайте излизането навън и излагането на директно слънце в часовете от 10 -17 ч. (същото важи и за обявените за неблагоприятни дни).
• Съобразете облеклото си и защитните средства с горещините: светли и леки дрехи, шапки, чадъри, сенници и т.н.
• Изключително важно е да увеличите течностите над 1,5 л дневно (сърдечно болните да се посъветват с лекаря си за точно определяне на количеството).
• Храната през сезона да е: хипокалорична, в по-малко количество, преобладаване на плодове, зеленчуци и млечни продукти.
• През горещините се налага вземане на малко повече сол от препоръчаните ограничения (5-6 г дневно).
• Ползвайте рационално терасите и балконите, градинките, правете умерен туризъм (с препоръчаните ограничения). Водата - като обтривания, хладен душ и вана, ще ви помогне срещу горещините.
• Задължително трябва да се посъветвате с лекаря си и кардиолога за медикаментозното си лечение - дали се налага промяна в дозите или спирането на някои лекарства.
Джулбастия (Сърбия) Прoдукти: 4 пържолки, 2-3 глави лук, олио, чесън, люти чушлета, черен пипер, сол. Нaчин на приготвяне: Отстраняваме тлъстината и жилите от пържолките, начукваме ги и ги изпича...
Никотиновата зависимост е присъща на много жени със слаба воля: много често дори по време на бременността те не могат да се откажат от цигарите. Безсилни да се откажат от вредния навик, жените решават...
Херпесите са познати на хората още от древността - възприемали са ги като нещо обикновено, свързано с начина на живот (“стрескавици” при уплах!) Естествено, тогава не е имало научни доказателства за п...
Когато Петър Велики се възкачва на престола, той има ясната цел да ориентира изостаналата Русия към модернизиращата се Европа. Той реорганизира и осъвременява армията, превръща страната си в морска си...