Отношенията родители - деца невинаги са лесни. Повечето възрастни смятат, че малчуганите не се интересуват от мнението им и правят точно обратното на това, което се иска от тях. Наследниците им пък се чувстват неразбрани и недооценени. Те жадуват за внимание и под маската на безразличието внимателно следят реакциите на родителите си.
В много семейства диалогът между двете поколения се превръща в открита война. Положението става толкова нетърпимо, че някои родители се примиряват и вдигат ръце. Други пък отстояват непримиримо своите позиции, рискувайки пълен разрив в отношенията си с децата. В тази нелека ситуация съществува и трети вариант, при който са защитени интересите на двете страни и никой не е ощетен. За целта са нужни две неща - търпение и желание.
Научете се да отказвате
Тийнейджърите искат всичко, и то веднага. За тях няма значение, че родителите им не могат да си го позволят. А дори и да могат, това невинаги е желателно. Обикновено отказът води до мъчителни сцени, които обаче не бива да ви стресират. Вие сте длъжни да научите децата си да се съобразяват със забраните и ограниченията, а също и да бъдат търпеливи в рамките на допустимото. Така, когато пораснат, ще понасят по-лесно трудностите в работата и в отношенията си с околните, ще знаят, че не могат да имат всичко, което поискат.
Бъдете последователни
Подрастващите реагират много силно, ако забележат разминаване между думи и дела. Ето защо, обещаете ли нещо, изпълнете го. Децата ви, които изграждат характера си, имат нужда от стабилност и искат да се чувстват сигурни, дори в някои случаи да не е в техен интерес. Затова не отстъпвайте от позицията си.
Намерете вярната дистанция
Пубертетът е възраст, в която интересът към срещуположния пол нараства неимоверно, а позицията на родителите става твърде деликатна. Откажете се от ролята на надзирател. Тийнейджърите се нуждаят от повече самостоятелност и изпитват необходимост да се разграничат от своите родители. Същевременно обаче не са достатъчно подготвени за това. Без да се намесвате в интимния им свят, намерете начин да информирате полово съзрелите си наследници как да се предпазват от забременяване и от болестите, пренасяни по полов път. В най-лошия случай им набавете съответната литература.
He крийте слабостите си
Как да разгърнеш способностите си в сянката на „безгрешни” родители, които нищо не прощават и не приемат друго мнение освен своето? Юношите не се отличават с особено високо самочувствие, смятат, че са пълни с недостатъци и объркват всичко, с което се захванат. За щастие, никой не е съвършен. Признайте си, че и вие грешите и също имате своите слабости. Не им отнемайте правото да ви критикуват, без да прибягват до словесна агресия.
Говорете за всичко
За лошия успех в училище, за приятелите им, които не харесвате, за екскурзията, на която не ги пускате... все деликатни въпроси, затова не ги избягвайте. Откажете се от т. нар. „семейни съвещания” - за предпочитане е разговорът да бъде само с единия от родителите. Опитайте се да запазите спокойствие, бъдете искрени. Споделете опасенията си и се постарайте заедно да намерите разрешение на проблема.
Ако ни се иска да си направим игликина поляна както в песните и приказките, трябва да се съобразим с естествените изисквания на тези горски чеда. Въпреки че понасят все още слабото пролетно слънце, на...
Това лято жителите на Ню Йорк имаха весел празник. Една от най-големите забележителности на града, прочутият Сентръл парк, навърши 150 години. Вярно е, че годишнината се отчита от приемането на идеята...
Мекици с мая Прoдукти: 400 г брашно, 250 мл вода, 20 г мая за хляб, 1 ч.л. сол, 1 с.л. захар,1 1/2ч.ч. олио. Нaчин на приготвяне: Стриваме маята заедно със захарта и разреждаме с малко затоплен...
Богата салата Прoдукти: 200 г шунка, 100 г млад грах от консерва, 100 г мариновани или консервирани гъби натюр, 200 г картофи, 200 г моркови, 1 главичка целина, 100 г кисели краставички, 2 яйца, ...