Още рецепти » Подгответе мястото за новите фиданки

 Подгответе мястото за новите фиданки

Преди да засадите нови овощни дръвчета, трябва да извършите някои задължителни мероприятия. Те се отразяват благоприятно върху засаждането, прихващането, отглеждането и развитието на фиданките.
Ако ще създавате по-голяма овощна градина, трябва да почистите мястото от камъни, дънери и храсти и ако е необходимо, да направите основно подравняване особено ако ще поливате гравитачно. После наторете площта със 150-160 кг/дка фосфорни и 80-100 кг/дка калиеви торове.
Риголването на дълбочина 50-70 см е много важно, защото се подобряват физичните свойства на почвата и се унищожава основната част от плевелите. То трябва да се извърши 2-3 месеца преди засаждането, за да улегне почвата. Оборският тор в обем 3-5 тона на декар се разхвърля след улягане на риголваната площ и се заорава на дълбочина 30-35 см.
Преди засаждането подравнете и маркирайте площта, на мястото на всяко дръвче забийте колче. Изкопаването на посадъчните ямки в този случай се извършва с навесен ямокопател.


При дворните градини подходът е друг

За дворните овощни градини посочените мероприятия не могат да се приложат, особено трудно е риголването. При тях се почиства и подравнява теренът. Ако наклонът е над 12 градуса, се изграждат тераси, широки 4-5 м. В тези градини 1-2 месеца преди засаждането ръчно се изкопават посадъчни ямки, широки 80-100 см и дълбоки 60-70 см. Горният хумусен слой до 25 см се поставя от едната страна на ямката, а долният - от другата. Преди засаждането хумусният слой се смесва с 10-15 кг угнил оборски тор, 150-180 г суперфосфат и 80-100 г калиев тор. Калиевият тор може да се замести от една кофа дървесна пепел. При засаждането част от тази смес се поставя на дъното на ямката във вид на пирамида и се покрива с тънък слой чиста почва, за да не попаднат корените върху тора. С останалата част се запълва останалата част от ямката.
За да се постави дръвчето точно на мястото, където е било маркираното колче (то при изкопаването на ямката се изважда), се използва садилна дъска. Тя е дълга около 150 см и широка около 15-20 см. В двата края и в средата има по един изрез, разположени в права линия.
Преди изкопаване на посадъчните ямки дъската се поставя така, че маркираното колче да попадне в централния изрез, а в другите два се забива по едно допълнително колче. При засаждането дръвчето трябва да попадне в централния изрез.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Домашни курабии

Бързи курабийки Прoдукти: 4 яйца, 1.5 ч.ч. захар, 1 ч.ч. кисело мляко, 1 ч.л. сода бикарбонат, 1 бакпулвер, 1 ч.ч. мас /маргарин/, 1 кг брашно Нaчин на приготвяне: Бием яйцата и захарта с ми...

Отгледайте си перуанска ябълка

Никандрата е родом от Перу и Боливия, където е известна като декоративно и техническо растение. Наричат я още перуанска ябълка. Тя е едногодишно растение с твърди оребрени стъбла, високи 25-100 см, оц...

Замъкът Виландри – ювелирни мотиви

Уникалните ренесансови градини на замъка Виландри, често оприличавани с ювелирното изкуство на гоблена, са сред най-впечатляващите във Франция и в света. Всяка година стотици посетители от март до ное...

Бебешкото легло

Асортиментът от мебели за най-малките потребители е богат и позволява без усилия да се снабдите с нужните ви предмети, които са комфортни, безопасни, екологични. На родния пазар има десетки производит...

Начало