Още рецепти » БАБИНИТЕ ЛЕКОВЕ

 БАБИНИТЕ ЛЕКОВЕ

Мнозина от нас смятат рецептите, предавани от поколение на поколение, за отживелица. Нищо чудно, като се има предвид огромното разнообразие от лекарства в близката аптека. Бабините лекове обаче съвсем не са демоде. Много терапевти ги използват в практиката и горещо ги препоръчват.

Изпитани рецепти

Афти

Наложете с мокро пакетче черен чай или изплакнете устата с отвара от босилек.

Болки в гърлото

Пийте лимонов сок, разреден с хладка вода. Гаргарата с отвара от лайка или топла вода със сода също облекчава раздразнената лигавица.

Началото на хрема

Вдишвайте нарязани на ситно скилитки чесън.

Кашлица

Медът, бялата ружа, горският слез и коренът от сладник успокояват кашлицата. Ефикасно лекарство са и инхалациите с мента – 50 г ситно нарязани листа от мента се прибавят към 1 л кипяща вода.

Сенна хрема

Смъркайте солена вода. Тя унищожава полените и намалява количеството на антителата, които предизвикват алергичния пристъп.

Въшки

Като предпазна мярка капвайте всекидневно по малко лавандулово масло върху нещата, влизащи в допир с детската глава – ластичето за коса, шнолите, яките. Избягвайте прекия контакт с кожата.

Подуване на корема, газове.

Дъвчете копър, преди хранене, за да предотвратите нежеланото явление. Направете отвара от розмарин – 100 г нарязани листа от растението (пресни или изсушени) се заливат с 1 вряща вода и се запарват 10 мин. Пият се по 2-3 чаши дневно преди ядене.

Болезнен мензис

Пригответе отвара от 20 г сух магданоз и 1 л вряща вода. Изпийте течността през равни интервали.

Големите заблуди

Болните с висока температура трябва да се потят.

Всъщност препоръчва се обливането с вода, чиято температура е с 2 градуса по-ниска от телесната.

Алкохол в студеното време.

Спиртните напитки разширяват кръвоносните съдове и вместо да ни сгреят, причиняват загуба на топлина.

Мазнина върху изгорено.

Така се създава реален риск от инфекции. По-разумно е да обливате мястото със студена вода за десетина минути.

Мляко при отравяне.

То спомага за абсорбирането на някои токсини, но по-добре не приемайте нито храна, нито течности, а повикайте лекар.

Автор: Снежана Кънева

Представяме Ви:

Децата и играчките за възрастни

Ние всички поощряваме в своите деца стремежа по-скоро да пораснат, да станат самостоятелни. И им купуваме играчки за възрастни, водим ги на ресторанти… Не е ли още рано за това? Всяко дете няма ...

Верандата – прозрачното бижу

Верандите идват у нас преди малко повече от сто години. Остъклени максимално, долепени до къщата, тези пространства често не се използват пълноценно. Дълги години те поддържат славата си на сауна през...

Операция Чистота

Никакви паяжини в ъглите, безупречен под, лъснати до блясък мебели... И още, и още... Въпреки все по-усъвършенстваните уреди и обещаващите все по-големи чудеса продукти за почистване, поддържането на ...

Вътрешният двор - как да го организираме?

Вътрешният двор е място за различни битови дейности, за почивка или най-малкото служи като естествен преход към различни части на градината. Неговата естетична подредба е част от цялостното изграждане...

Начало