Често по устната ни лигавица излизат афти, която са много досадни и неприятни и понякога изчезват доста трудно. Те започват с везикулозен обрив, последван от разязвяване на лигавицата с белезникави налепи от некротичен епител, пропит с фибринозен ексудат, който предизвиква повърхностно увреждане на устната лигавица. Афтите са с кръгла, елипсовидна или с друга форма и с различни големини и са обградени с яркочервен ореол, на дъното си имат жълт цвят.
Тази малка повърхностна язвичка предизвиква не само смущения в дъвченето, но и болки и затруднения при консумацията на някои храни (особено кисели), тъй като се появява най-често върху езика, небцето, венците, устните, аркусите, тонзилите, фаринкса. Болката, придружаваща язвичката, може да бъде тиха, но изчезва окончателно с афтата.
Причини
Причините за появата на афтите са различни, но най-често водеща е ролята на вирусно-бактериална или микотична инфекция, а понякога се свързва с травматичен момент.
Общо възпаление на храносмилателния тракт може да предизвика появата на афти.
Предразполагащ фактор е злоупотребата с кисели храни, сирене, орехи, плодове с червен цвят, лешници, зеле, подправки и шоколади.
Някои лекарства и по-точно антибиотици и барбитурати са възможна причина за афтите.
Алергия и лоша хигиена на зъбите също могат да ни навлекат тази неприятност.
Лечение
Лечението се състои в саниране на устната кухина и стимулиране на имунната система. По преценка на лекар-специалист могат да се използват гаргари и жабуркане с медицинска ружа, лайка, пълзящ очиболец, невен, трицветна теменуга, смрадлика, градински чай, мащерка, слез, бяла бреза, камшик, босилек, липа, кървавиче, магарешки трън, лютива тлъстига. Препоръчват се препарати с пчелен произход - прополис, витамин С и т. н.
Ако поради болки не можете изобщо да се храните, преминете на сокове. След няколко дни включете в менюто си каши. Вземайте допълнително витамини В и С. Ще почувствате облекчение, ако посипете раневите повъхности с пшенично нишесте.
Фитотерапия
Рецепта 1
Направете си отвара от 50 г корени от медицинска ружа в един литър вода. Оставете да ври 20 минути. Изплаквайте с тази отвара устната кухина 5 пъти дневно.
Рецепта 2
Цветове от лайка - 100 г
Стръкове от камшик 50 г
Стръкове от полски хвощ 50 г
Стръкове от босилек 50 г
Люспи от шипка 80 г
Корени от чер оман 80 г
Билките се смесват. 2 с. л. от сместа се заливат с 600 мл вряща вода. Оставят се да врят 3 минути. Киснат 60 минути. След това към прецедената отвара се прибавят 2 г амониев хлорид (нишадър). Правят се жабуркания и гаргари. Освен това се пие по 80 мл 6 пъти дневно 15 мин преди хранене или 30 мин след хранене.
Рецепта 3
1-3 ч. л. наситнени стръкове от мащерка се заливат с 1 чаша вряла вода. Оставят се да киснат 5-10 минути. След това запарката се прецежда през цедка. Това е дневната доза - с нея се правят изплаквания на устатата 3-6 пъти през деня.
Освен това
На болните с хроничен афтозен рецидивиращ стоматит препоръчвам аеротерапия - продължително пребиваване на чист въздух. Едновременно с това е полезно да правят много внимателно слънчеви бани. В периода на ремисия с помощта на кварцова лампа да се провежда курс на общо ултравиолетово облъчване по време на най-големия дефицит на слънчева светлина (декември-април).
Алпинеумите водят началото си от недалечно минало. Те са се изграждали с учебна и научна цел за опознаване на високопланинската флора в ботаническите градини, а в последствие започват да се използват...
Шницели от мерлуза Прoдукти: 750 г филе от мерлуза, 1 к.ч. олио, 1 к.ч. бяло вино, 3 с.л. брашно, 1 с.л. краве масло черен пипер, сол . Нaчин на приготвяне: Начукваме филето и оформяме от него...
Историята води началото си от далечната 1607, когато принцът на Махал се разхождал из пазара Меена, придружаван от свитата си. Неочаквано срещнал очарователния поглед на момиче, стрелкащ се под лъскав...
Много заболявания и здравословни проблеми се предават по наследство. Акне, агресия, далтонизъм - хора с такива и доста други проблеми може би са имали бащи, майки и дядовци, страдащи от същото. Какво ...