Градина » Дрян

 Дрян

Дрянът (Cornus mas L) е добре познато диворастящо растение, но като културно дърво се отглежда само от любителите овощари. Той се среща в планинските пояси и в полите на всички планини в страната.
Дрянът е храстовидно, рядко дървовидно растение от семейство Дрянови. Храстите са силно разклонени с жълтеникаво-сива окраска на кората при старите и зелена до червеникаво кафява при младите леторасти. Листата са прости, елипсовидни, целокрайни, заострени към върха, прикрепени на къси дръжки. В пазвите на листата се намират сравнително едри, издадени навън сферични пъпки. Цъфти в края на зимата, началото на пролетта. Цветовете са дребни, жълти, събрани в прости сенници, срещуположни по възлите на младите разклонения. Плодовете на дряна са дребни, костилкови, с тънка червена месеста част с елипсовидна форма, прикрепени по няколко чрез къси дръжки по младите разклонения.
Дрянът не е взискателен към почвите, но предпочита топлите, добре огрявани места. Издържа понижения на температурата до минус 28С. Ограничаващ фактор за развитието му са повратните мразове, защото цъфти много рано. Той е светлолюбив, сухо- и студоустойчив овощен вид.
Културният дрян изисква леки, свежи, добре дренирани и богати на хранителни вещества почви. Кореновата му система се разполага на дълбочина 30-40 см в почвата. Така тя може да използва и малкото останала влага. Растението има естествено слаб до умерен растеж. Височината му достига 7-8 метра.Живее до 100 години. Изисква ограничена резитба.
Не понася затревяване. Медоносно растение е. Плододаването на дряна започва на 3-тата-4-тата година след засаждането на постоянно място, а пълното плододаване е значително по-късно. Плододава почти всяка година. Плодовете узряват не едновременно. Беритбата им е през август-септември.

Размножава се чрез семена и издънки

Оберете леко почервенели плодове, преди да са се вкостенили напълно. Накиснете ги във вода за няколко дни. Отделете костилките. Една част от семената се смесват с 3-4 части речен пясък. Поставете ги в по-влажната част на мазето при температура 3-4С. Напролет изберете място в градината си с леко песъклива почва и наторете с 3-4 кг оборски тор на кв.м, разкопайте с права лопата и подравнете. През март-април семената вече са покълнали. Засейте ги на дълбочина 5 см на разстояние 3-4 см.
Можете да размножавате дряна и чрез издънки. В основата на храста израстват леторасли. След като развият достатъчно корени, те се отделят от майчиното растение. Може да направите и отвод. За тази цел клонка на храстовидно дърво се накланя и се прикрепва към предварително изкопана ямка с помощта на чатал. След това се запълва с почва, пясък и оборски тор. Почвата трябва да е постоянно влажна. На втората година отводът е готов за пренасяне на постоянно място.
Дрянът се засажда на разстояние 4х4 или 5х3 метра.

Автор: Лили ПЕТРОВА

Представяме Ви:

Черен пипер расте у нас само в саксия

Тъй като родните места на черния пипер са крайбрежните гори на Южна Индия, растенията обичат много топлина. В нашите предели на открито не могат да успеят, затова любителите ги отглеждат само в саксии...

Златни минипортокали в саксии

Посетителите на хипермаркетите у нас често се удивляват на предлаганите плодове от екзотичната флора, каквито са и плодовете на кумквата, наричан още "златен портокал". Родината на кумкват...

Защо листата на овошките пожълтяха рано

Уж е едва средата на лятото, а някои дървета вече обличат есенната си премяна - листата пожълтяват и започват да капят без време. Не, не става дума за по-ранна есен. Има нещо, което не е наред. Тези д...

Погрижете се за бамята

Няколко дни след като мине цъфтежът на бамята, може да късате малките завръзи. Достатъчно е да са с дължина 3-5 см. В тази си фаза те притежават характерната консистенция и аромата на този зеленчук. В...

Начало