Градина » Подредете стайните цветя според изискванията им

 Подредете стайните цветя според изискванията им

Вече сте прибрали саксийните цветя в дома си. За да ги запазите дори и през зимния покой красиви, трябва да знаете техните основни изисквания към светлината, топлината и влагата. Обикновено напояването е сведено до минимум за растенията, които натрупват хранителни вещества в корените, стеблата и грудките си. Затова не давайте на своите зелени любимци същите дози вода, които сте им осигурявали през топлите месеци на годината.
Светлината обаче е фактор, с който трябва да се съобразявате дори и в мрачните дни. Благодарение на нея се осигуряват най-важните процеси в растенията - фотосинтеза, растеж и развитие. Саксийните имат различни изисквания към светлината и биват светлолюбиви, понасящи полусянка и тъмноустойчиви. Растенията обръщат листата си и наклоняват стъблата си в посока на светлината. За да се получи съразмерно развито цвете през две седмици то трябва да се завърта на 180 градуса, за да се огрява от всички страни. Затова трябва да знаете, че на светлина се поставят каланхоето, жасминът, китайската роза, пахистахисът, коледната звезда, христовият венец, както и кротонът, нолината, мадагаскарската палма, кактусите.
Полусянката предпочитат азалеята, цикламата, бегонията, калатеята, фикусите, някои видове палми. Тъмнината не е проблем за драцената, шефлерата, филодендронът, сингониумът, мечовете и др.
Относно температурният режим на растенията, трябва да знаете, че основната част от тях се развиват при умерена температура от 15-18°С . Има обаче и топлолюбиви, които изискват целогодишно 18-22°С. Това са кротонът, калатеята, афеландрата и др. Те се поставят близо до отоплителното тяло.
Цикламата, цинерарията, бръшлянът, хризантемата се чувстват комфортно на хладно при 10-12°С.
От въздушните течения пък трябва да пазите фикус бенжамин, защото може да опадат листата му, гарденията и китайската роза пък има опасност да загубят цветовете и цветните си пъпки.
Наблюдавайте саксийните си растения и ако забележите рязка промяна в развитието им в рамките на две седмици, то тогава трябва да коригирате условията.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Младите дръвчета се нуждаят от сериозна опора

През октомври можете да си засадите дръвче за украса във вашата дворна градина. Изберете подходящото за него място, изкопайте му посадъчната ямка. Нейният обем трябва да бъде най-малко колкото два път...

Пъпките и листата на цитрусите окапват от преовлажняване

Често любителите, които отглеждат цитрусови дръвчета в домовете си, се оплакват, че пъпките и листата окапват. Преовлажняването на почвата в съда е възможна причина за това. Обикновено лошо е направен...

Не мокрете листата на еписцията

Едни от най-ефектните ампелни растения за вътрешна украса са еписциите.Техните мъхнати листа, проблясващи в сребристи, бронзови или медни оттенъци, са извънредно декоративни и привлекателни, а когато ...

Градинската лобода се сее сега

Може да сте чули, видели или прочели, че градинската лобода се засява в ранна пролет. Вярно е. Но е също вярно, че в градините никнат самозасели се семена от предната година. Това е достатъчно да ви у...

Начало