Градина » Садете дръвчетата наесен, за да са здрави

 Садете дръвчетата наесен, за да са здрави

Настъпва най-благоприятният срок за засаждане на овощните дръвчета. Това е времето след листопада, докато температурите паднат под нулата, фиданки може да се засаждат и през пролетта, но да е преди набъбването на пъпките. Есенното засаждане обаче има редица предимства. Срокът е по-продължителен, а условията - по-благоприятни. Наранените корени през есента зарастват по-лесно и се формират нови. В края на зимата корените започват интензивно да се развиват, преди да са набъбнали пъпките.
Задължително е есенното засаждане на рано развиващите се бадеми, кайсии, праскови и джанки. При тях често пъпките набъбват, преди да са настъпили благоприятни условия за засаждане през пролетта и поради това масово загиват новозасадените.

В малките градини ямките са по-големи

В маломерните градини, където не е възможно да се извърши предпосадъчно основно торене и риголване на почвата, трябва да се изкопаят по-големи ямки - 80-100 см широки и 60-70 см дълбоки. Горният почвен слой (25-30 см) се смесва с 10-15 кг добре угнил оборски тор, 200-300 г суперфосфат и 100-150 г калиев тор или кофа дървесна пепел. Ако използвате комбиниран изкуствен тор, от него се поставете по около 300 г в посадъчна ямка.
Част от тази почвено-торова смес се сипва на дъното, леко се притъпква и оформя като широка пирамида.
Присадените на семенна подложка дръвчета се засаждат на дълбочина, на която са били в разсадника (2-3 см над кореновата шийка). Присадените на вегетативни (кло-нови) подложки, каквито са основно при ябълката, крушата, дюлята и мушмулата, се засаждат по-дълбоко - до мястото на присадката.

Два дена корените да са във вода

Преди засаждане дръвчетата се преглеждат внимателно, повредените, изсъхналите и болните се изхвърлят. Изсъхналите и счупените корени се изрязват до здраво. Добре е преди засаждането корените да се потопят в рядка каша, приготвена от 3 части почва и 1 част пресен говежди тор. Това помага по-бързо да зараснат раните по корените и почвата по-добре да прилепне към тях. Обикновено, докато бъдат пренесени фиданките, корените засъхват и е желателно преди засаждането да се потопят за 1-2 денонощия във вода, за предпочитане е да бъде течаща.
При самото засаждане корените се засипват с тънък слой чиста почва, а след това с остатъка от почвено-торовата смес. Целта е върху корените да не попадне чиста тор. След като се покрият, добре се притъпква - започва се от периферията към центъра.
Ямката се запълва с чиста почва и отново се притъпква. Последният слой почва се оставя рохкава. Накрая около дръвчето се оформя чаша, която се покрива със сламест оборски тор и се полива с 1-2 кофи вода.
В районите, където има по-силни ветрове, се поставят колчета, към които се привързват дръвчетата. Те се забиват преди засипването на корените, за да не се получи нараняване.

Автор: проф.Цоло Михайлов

Представяме Ви:

Вземете резници, за да вкорените боровинка

Ако искате да обогатите градината си с боровинка, то можете да вземете зрели резници от храста и в ранна пролет те да се вкоренят в парник или тунел. За да се сдобиете с резници, то изберете здрави...

Дървесина, твърда като желязо

Желязното дърво (Parrotia persica) е листопаден вид от сем. Камамелидови. Среща се в широколистните гори в Азербайджан и Северен Иран до 1000 м надморска височина. Листата му са кожести, яйцевидни и о...

Когато садите дръвчета, използвайте и метъра

Че най-подходящото време за засаждане на овощни дръвчета е есента след листопада, спор няма. Неведнъж е и ставало дума как трябва да се засаждат. Сега само нека напомним, че дупката трябва да направим...

Бялата зелева пеперуда е по-опасна в дворните градини

Макар да я наричат зелева, тя напада не само зелето, но и всички други растения от неговото семейство – кръстоцветните. Ще видите пораженията от нея по репички, репи, синап и др. Храни се също и с лис...

Начало