Градина » Садете дръвчетата наесен, за да са здрави

 Садете дръвчетата наесен, за да са здрави

Настъпва най-благоприятният срок за засаждане на овощните дръвчета. Това е времето след листопада, докато температурите паднат под нулата, фиданки може да се засаждат и през пролетта, но да е преди набъбването на пъпките. Есенното засаждане обаче има редица предимства. Срокът е по-продължителен, а условията - по-благоприятни. Наранените корени през есента зарастват по-лесно и се формират нови. В края на зимата корените започват интензивно да се развиват, преди да са набъбнали пъпките.
Задължително е есенното засаждане на рано развиващите се бадеми, кайсии, праскови и джанки. При тях често пъпките набъбват, преди да са настъпили благоприятни условия за засаждане през пролетта и поради това масово загиват новозасадените.

В малките градини ямките са по-големи

В маломерните градини, където не е възможно да се извърши предпосадъчно основно торене и риголване на почвата, трябва да се изкопаят по-големи ямки - 80-100 см широки и 60-70 см дълбоки. Горният почвен слой (25-30 см) се смесва с 10-15 кг добре угнил оборски тор, 200-300 г суперфосфат и 100-150 г калиев тор или кофа дървесна пепел. Ако използвате комбиниран изкуствен тор, от него се поставете по около 300 г в посадъчна ямка.
Част от тази почвено-торова смес се сипва на дъното, леко се притъпква и оформя като широка пирамида.
Присадените на семенна подложка дръвчета се засаждат на дълбочина, на която са били в разсадника (2-3 см над кореновата шийка). Присадените на вегетативни (кло-нови) подложки, каквито са основно при ябълката, крушата, дюлята и мушмулата, се засаждат по-дълбоко - до мястото на присадката.

Два дена корените да са във вода

Преди засаждане дръвчетата се преглеждат внимателно, повредените, изсъхналите и болните се изхвърлят. Изсъхналите и счупените корени се изрязват до здраво. Добре е преди засаждането корените да се потопят в рядка каша, приготвена от 3 части почва и 1 част пресен говежди тор. Това помага по-бързо да зараснат раните по корените и почвата по-добре да прилепне към тях. Обикновено, докато бъдат пренесени фиданките, корените засъхват и е желателно преди засаждането да се потопят за 1-2 денонощия във вода, за предпочитане е да бъде течаща.
При самото засаждане корените се засипват с тънък слой чиста почва, а след това с остатъка от почвено-торовата смес. Целта е върху корените да не попадне чиста тор. След като се покрият, добре се притъпква - започва се от периферията към центъра.
Ямката се запълва с чиста почва и отново се притъпква. Последният слой почва се оставя рохкава. Накрая около дръвчето се оформя чаша, която се покрива със сламест оборски тор и се полива с 1-2 кофи вода.
В районите, където има по-силни ветрове, се поставят колчета, към които се привързват дръвчетата. Те се забиват преди засипването на корените, за да не се получи нараняване.

Автор: проф.Цоло Михайлов

Представяме Ви:

8 практични съвета за стайните растения

1. Не размествайте без да се налага саксиите. Листата на цветята винаги се насочват към светлината и ако често изменяте положението им, могат да се получат смущения в развитието. 2. Ако пръстта в са...

Предзимното засяване гарантира по-добри добиви

Нашите климатични условия позволяват предзимно засяване и засаждане на някои зеленчукови култури. Благодарение на него се получава по-ранна пролетна продукция, когато има голяма нужда от свежа зеления...

Калеми за присаждане се събират през зимата

Пролетното облагородяване се извършва обикновено през март. Калемите за присаждане се събират като правило през януари. Те трябва да бъдат автентични, нормално развити, запасени с резервни вещества, с...

Размножаване чрез вертикални отводи

Ако имате ценен сорт лешник, червено или черно френско грозде, нар, смокиня или приземно отглеждана лоза и искате да я размножите, вертикалният отвод може би ще ви е най-удобният начин. За хоризонталн...

Начало