Градина » Киселата почва е рай за плесени и гъби

 Киселата почва е рай за плесени и гъби

Напоследък често се говори за почвената реакция и предпочитанията на различните растения към нея. Освен това обаче трябва да се знае и нещо много важно - плесенните гъби по-добре се развиват при рН 3-6 и могат да растат дори в по-кисела среда. Киселите почви са рай за паразитите и причинителите на болести. Полезните микроорганизми по-добре се развиват при неутрална или слабо алкална реакция.
Почвите са се вкислили, защото са погълнали голямо количество йони на водорода, алуминия и мангана, а те рязко влошават плодородието.
Повечето културни растения се развиват добре при слабо-кисела или неутрална реакция -рН около 6 - 7.

Как се влияят растенията:

• Най-чувствителни към киселинност на почвата са: червеното цвекло, зелето, касисът. Те растат само при неутрална или слабо алкална реакция (рН 7-8) и за тях варуванено дори на слабо кисели почви е задължително.
• Чувствителни са: фасулът, грахът, морковите, целината, слънчогледът, краставиците, лукът, ябълката, сливата, вишната. Най-хубаво растат при слабо кисела или неутрална реакция (рН 6-7) и добре реагират на варуване.
• Слабо чувствителни към киселинност са: ръж, тимотейка, домат, репички, малина, ягоди, круша. Те се развиват в широк диапазон на почвената реакция - рН - 4.5-7.5, обаче най-благоприятна за тях е слабо киселата реакция на почвата (рН 5.5-6.0). Варуването им влияе добре, защото мобилизира хранителните вещества и подобрява храненето на растенията с азот.
• Малко чувствителни са картофите. Те се нуждаят от варуване само на много кисели почви. При неутрална среда страдат от краста.
• Не са чувствителни киселецът и ряпата. Развиват се добре на кисели почви (оптимално рН 4.5 - 5.0), не им е добре на алкални и неутрални.
Растенията са най-чувствителни към киселинност на почвата веднага след поникването.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Болното вино променя цвета си

Коя е причината уж хубаво в началото вино след време да се пресече? Има различни причини, които предизвикват пресичане на виното. Във всички случаи напитката е болна. Вие ще прецените защо това с...

Изсушете си домати за зимата

Сушенето е най-стария метод за съхранение на зеленчуците, осигуряващ апетитни сладко-кисели плодове с интензивен аромат. За разлика от големите температурни амплитуди необходими при консервиране и зам...

Кога да засадите нови лозички?

При нашите климатични условия засаждането може да се извърши както през есента, така и през пролетта. Опитите и практиката обаче показват, че лозите, засадени през есенно-зимния период, по-добре се пр...

Основни правила за пръскане на овошките

Растенията се пръскат най-много през вегетационния период. Задължително е обаче да се спазват няколко изисквания. Пръскайте с малко количество разтвор и с възможно най-дребни капки. При препарати с ко...

Начало