Градина » Сляпото куче се бои от дима

 Сляпото куче се бои от дима

Сляпото куче живее дълбоко в земята - до 2 м. То прави дълги хоризонтални ходове,изхвърля купчинки пръст навън и през тях примъква в гнездото си растителните части, с които се храни. Често стопаните прокопават ходовете и когато животинчето дойде да ги затвори, го убиват с мотика.

Използват ce и специални димки

Тези димки могат да се направят в домашни условия.
Необходими са: 300 г сяра на прах, 500 г натриева селитра (натриев нитрат) и 200 г сухи дървени стърготини (букови, чамови). Вместо сяра може да се използва тиозол 80ВП. Сярата се стрива добре. Всичко това се разбърква, за да се получи хомогенна смес.

Запалителната смес - 6 картонени патрони

От обикновен картон се правят патрони с размери 10-12 см дължина и 4 см диаметър. Долният край се затваря с капаче от картон. Във всеки патрон се поставя 100-120 г от сместа. Горният край се запушва с памук или парче памучен плат.
Ходовете се разкриват. Димките се запалват от малък огън, направен наблизо, като предварително тампоните се намокрят в спирт или газ. Вмъкват се в хода със запалената част напред, а отворът на дупката се засипва с пръст и се уплътнява с крак.
При изгарянето се получава обилен дим, наситен със серен двуокис. Горенето на сярата се активира от отделящия се кислород. Димката изгаря без пламък. Серният двуокис с голяма скорост прониква и се разпространява във всички разклонения на ходовете и в основното гнездо. Неприятелят не успява да направи бариера от пръст и газът прониква вътре. Той обаче не преминава през почвените пластове и не засяга културните растения.
Димките трябва да се приготвят непосредствено преди прилагането, защото се овлажняват лесно. Ако се наложи, трябва да се пазят на сухо място. Желателно е да работят двама души. Да се внимава да не се вдишва серен двуокис и да не се предизвика пожар. Тези димки са ефикасно средство и срещу къртици и лалугери.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Не садете картофите на едно и също място

Всеки стопанин знае кога да засади картофите в своя район. Обикновено обаче градинарите не обръщат внимание на семето за картофи, както и мястото за отглеждане. Когато си харесаме един сорт, често той...

Запознайте се с цъфтящата хвойна

На пръв поглед тези рядко отглеждани у нас растения лесно могат да се вземат за обикновени хвойнови храсти. Докато не цъфнат! Тогава всеки, който има макар и бегли ботанически познания, ще се замисли ...

През юли розите се нуждаят от много внимание

През месец юли трябва да подхраните всичките си рози. Използвайте богати на калий и бедни на азот комбинирани изкуствени торове. Разхвърляйте по 30 – 40 г на квадратен метър, а след това накопавайте. ...

Осигурете светлина на растенията

Светлината е особено важна за растежа и развитието на зеленчуковите растения. Някои от тях са силно светлолюбиви и не понасят засенчване. При по-слаба светлина силно светлолюбивите растения се изтегля...

Начало