Лечебни рецепти » Каква е ролята на витамин В6 (пиридоксин)

 Каква е ролята на витамин В6 (пиридоксин)

Имам разнообразни смущения - обясняват ги с настъпващия климакс. Настояват да вземам витамин В6 - защо? Каква е ползата от него и как да си го набавя?

Витамин В6 (пиридоксин) е сравнително "млад витамин" - открит е през 1934 г., но днес е проучен много добре. Той се образува частично в червата на човека при дейността на намиращите се там полезни микроорганизми. Не се натрупва в черния дроб - 8 часа след консумиране на храната се отделя чрез урината. Сравнително стабилен - не се разрушава от топлина и кислород, но е чувствителен на светлина. При увреждане на нормалната чревна флора от микроорганизми (заболяване, дефектно хранене,лечение с антибиотици) се появява недостиг на витамин В6, което се отразява неблагоприятно на организма.
Една от важните му функции е да поддържа баланса на женските полови хормони (затова е известен като най-женския хормон) но е необходим и на мъжете, защото участва във важни процеси в организма. Това е основната причина да ви препоръчат витамин В6 (поради менопаузата). Освен това е особено необходим на жените, употребяващи противозачатъчни средства.
Витамин В6 участва в основните функции на мозъка, кръвта, сърцето и кръвоносните съдове, имунната система. При обмяната на белтъчините осигурява аминокиселините. Поддържа нормалното ниво на кръвната захар и мазнините. Необходим е за нормалния баланс на водата и важните соли (главно натрий и калий). Участва в поддържането на необходимите антитела срещу различните вредности.
Поради тези си качества витамин В6 се препоръчва при: стрес, физическа и умствена умора, преклимакс и климакс, при лечение с антибиотици, против стареене, атеросклероза, артрити, сърдечно-съдови заболявания. Необходимата дневна доза от витамин В6 е 1,5 - 3 мг. При посочените по-горе условия и заболявания дозите е неколкократно по-висока.
Освен чрез хапчета и биопродукти, можете да си набавите витамин В6 чрез храната: зърнени растения, орехи, картофи, спанак, карфиол, кочанът на зелето, моркови, домати, череши и ягоди, портокали, лимони, банани и т.н. В продуктите от животински произход: риба, пилешко и свинско месо, яйца, черен дроб.

Автор: д-р Емил Георгиев

Представяме Ви:

Биопрогноза 4-10 февруари

В страната продължава да нараства броят навирусните инфекции, протичащи с болки и чувство за дразнене в гърлото. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплаквания, е препоръчително приемането 1 –...

При стенокардия - хрян с мед

Това е една изпитана старинна рецепта срещу стенокардия и исхемична болест на сърцето. Тя смело може да се използва и днес. Настържете пресен хрян. 1 ч. л. от получената кашица смесете с с толко...

Сърцебиене, главоболие и безсъние

Очакваните на 25.06. и 28.06. магнитни бури, както и пълнолунието на 25.06. могат да станат причина в началото и към средата на разглеждания от нас период много от хората с по-лабилна нервна система д...

Как се лекува кистата на челюста?

Тази киста обикновено се появява като усложнение на заболяване на зъб. Развива се преди всичко като хроничен възпалителен процес във върха на корена на болния зъб и се образува киста. В по-редки случа...

Начало