Още рецепти » Най-красивият дрян

 Най-красивият дрян

Цъфтящият дрян (Cornus) е едно от най-популярните декоративни дървета в Америка. Среща се както диворастящ, така и култивиран, ефектният вид и малките му размери го правят много подходящ за озеленяване на улици, паркове и градини. Стига от 6 до 10 метра на височина, а короната му е широка 7-9 метра. Клоните в долната половина на дървото растат хоризонтално, тези в горната част са насочени нагоре.
Листата са тъмнозелени отгоре и сребристи отдолу. В късното лято често се свиват и изсъхват по краищата от горещините, така че се вижда предимно сребристата им долна страна. През есента листата се обагрят в червено до пурпурно и дървото става изключително красиво, особено ако расте на слънце.

Красивите цветове

Цъфти в края на април и началото на май. Същинските цветове са малки, жълто-зелени, събрани в съцветия от около 20 цвята, които са обградени от четири големи венчелистчета. Един такъв „цвят” е голям около 7 см в диаметър. При диворастящите растения венчелистчетата обикновено са бели, но съществуват около 20 култивирани сорта, някои от които цъфтят в розово или червено. Ако дървото расте на слънце или поне на шарена сянка, то е буквално обсипано с цветове. Ако е разположено на сянка, цветовете са значително по-малко. Плодовете са яйцевидни, на много къси дръжки и са събрани на гроздове. Първоначално са зелени, а през септември стават яркочервени. Те контрастират много красиво със зелените листа, а през късната есен и зимата много от тях остават на дървото с непроменен вид. Освен че са много ефектни, те служат за храна на птиците и катериците. В Мексико често ги добавят за аромат към чая.

Внимавайте почвата да не е алкална

Цъфтящият дрян предпочита богата, добре дренирана, кисела почва. От изключително значение е нивото на pH, защото при алкална почва дрянът не оцелява, а при неутрална се развива трудно. Дървото е непретенциозно по отношение на светлината, расте добре и на слънчеви, и на сенчести места, но ако искате да украсява двора ви с цветовете си, за предпочитане е да го засадите на слънце. Не издържа на прекалено дълги периоди на засушаване. Доста податлив е на заболявания, ако се отглежда при неподходящи условия. Развива се много добре, ако е засенчен от запад, а сутрин се огрява от слънцето. Не е добре да го садите в близост до постоянни източници на топлина – климатици, паркинги.
Ако решите да го засадите през есента, добре е първоначално да го поливате редовно и да го торите, за да има по-големи шансове да издържи първата зима и да се приспособи.

Любопитно

Цъфтящият дрян изглежда добре както самостоятелно, така и на фона на големи дървета като дъб или бор. С компактната си корона прави добра сянка, а благодарение на скромните си размери е подходящ дори за най-малките дворове.
Растението традиционно се използва за лечение на някои заболявания, включително на малария. Често пъти клонките се дъвчат, защото избелват зъбите. Те могат да се смятат за предшественик на четката за зъби.

Автор: Радка Лазарова

Представяме Ви:

Есенни грижи за ягодите

Искаме ли през май и юни да берем хубави ягоди, не трябва да подценяваме октомврийските грижи за тях. Основната, ако не и единствена за сезона е обработката на почвата. Тя е малко по-различна от обраб...

Вълшебната билка ЧЕРЕН КИМИОН

Билката Nigella Sativa (бот.), която за съжаление е слабо известна у нас, има 2500 години история. Растението, семето и маслото получено от него, са познати под различни имена като черен кимион (няма ...

ВЕРОНА – град на влюбените

Верона е един невероятно красив град, който в известна степен остава в сянката на Венеция. Въпреки това уникалната архитектура на града и световно известните забележителности като Арената и Къщата на ...

Постни манджи с леща

Леща яхния Прoдукти: 500 г леща, 2 глави лук, 1 морков, 1 резен целина, 1 глава чесън, 1 с.л. чубрица, черен пипер, сол на вкус; за запръжката: 4-5 с.л. олио, 2 домата или 1 с.л. доматено пюре, 1...

Начало