Още рецепти » Непознатата фейхоа

 Непознатата фейхоа

Генетичният център, от където произхожда субтропичното растение фейхоа, е Уругвай, Парагвай, Бразилия и Северна Аржентина. В Европа растението е пренесено през 1890 година и се размножава от френския ботаник Андре. В Крим и източното Черноморско крайбрежие е аклиматизирано в началото на по-миналото столетие.

Лечебни качества

Плодовете съдържат биологичноактивни вещества, витамини, пектин, етерични и смолисти вещества. Захарите са от 5 до 10 %, ябълчната киселина - 1,5 до 3,6 %, разтворимият йод - 4,74 до 33,08 мг%. Това ги прави полезни за хората, страдащи от заболявания на щитовидната жлеза (базедова болест), сърдечно-съдовата система, ларингити, ангини и други. Пресните кисели плодове се препоръчват за диабетици и хипертоници и за хората с лесно възбудима нервна система. Оригинално приготвената салата по специална технология от 12 плода фейхоа, 2 ябълки, 2 глави лук и смес от сухи подправки е чудесен деликатес.

Храст или малко дръвче

Обикновено фейхоата расте като храст или малко дръвче с оформена корона с височина до 3 м и се отличава с интересен декоративен ефект. Има сребристосиви, елиптични и овални кожести листа, които отгоре са маслиненозелени, а отдолу - сиви с ароматни жлези. Цветовете са едри и красиви, бели отвън и ярко малинови отвътре, с малинови тичинки в средата. Цъфтежът протича от края на май до началото на юли. Опрашва се от насекоми.
Плодовете узряват в края на октомври и през ноември. Оставят се на следберитбено узряване за около месец, за да добият светложълта окраска. Така се засилва и ягодово-ананасовият им аромат. Започват да плододават от 4-ата-5-ата година след засаждането. Едно растение дава от 18 до 30 кг плодове.
Плодовото месо е меко, с бледокремаво оцветяване, въз-кисело и има приятен освежаващ аромат. В него има многобройни семенца, които са ядливи.

С топлозащита или в саксия

Като топлолюбиво растение фейхоата изисква от 3500 до 4200 градуса активна температура през вегетационния си период и 500-600 мм валежи. Нормално се развива и расте при температура около 19-21 градуса, но не издържа на високите дневни горещини. При понижение под минус 11-12 градуса се нанасят значителни повреди по надземните части. Покрити с полиетилен, нетъкан текстил или пенополистиролови плоскости, растенията издържат с 3 до 5 градуса по-ниски температури. Когато храстът се покрие с дебел слой сняг, издръжливостта му е по-добра. Саксийното отглеждане в стайни условия позволява на любителите да пренесат субтропика в своя дом.
Размножаването на фейхоата може да стане чрез семенни растения. Вкореняването на резници, отводите и присаждането са другите начини. Засаждането става на разстояние 3x3 или 4x4 м растение от растение и се формира храст с 3-4 стъбла или корона на височина, предпочитана от любителя. В домашна обстановка разстоянията могат да се намалят наполовина.

Автор: Симеон Симеонов

Представяме Ви:

Събирайте здраве от морето

Шумът на вълните, писъкът на чайките, мирисът на водорасли и риба, нежният морския бриз – това са нещата, за които си мечтаем всяко лято. Но освен да почиваме на морето, можем да използваме природните...

Украсете хола с иглолистни растения

От иглолистните култури за стайни са пригодни едва няколко вида, произлизащи от влажните субтропични райони на Австралия, Япония, Китай, Южна Америка. Като пример може да послужи араукарията. С нейн...

Експресни рецепти срещу грип

1. Ако сте сами, счукайте скилидка чесън преди лягане, поставете я в носната си кърпа и вдишвайте силно през нея. 2. Капнете няколко капки лимонов сок в чаша вода и вдишвайте през едната ноздра, пос...

Смученето на олио – лекарство за целия организъм

Преди години много нашумя рецептата със смученето на растително олио. После това лесно лекарство като че ли се позабрави. Ето какво пише за този метод на лечение д-р И. Н. Каракул от киевския Съюз на ...

Начало