Диетични рецепти » Вредните навици при хранене

 Вредните навици при хранене

Смятате, че се храните правилно и здравословно? Сега ще разберете дали наистина е така.

Не ядете хляб

Богат на комплексни въглехидрати, които се усвояват бавно, хлябът засища задълго и зарежда с много енергия. Освен това доставя на организма фибри, магнезий и витамини от група В, които го защитават от от сърдечносъдови заболявания.
Съветът на диетолозите е да включвате хляб във всяко свое хранене. Най-добре е той да бъде пълнозърнест, т.е. пълен с витамини и олигоелементи. Имайте предвид, че този вид хляб се дъвче по-бавно, следователно е по-полезен за храносмилането.

Насилвате се да закусвате

Много по-разумно от ваша страна ще бъде да изчакате да огладнеете, преди да пристъпите към първото хранене за деня.
Съветът на диетолозите е да закусвате 3-4 часа, след като станете от сън. За целта още вкъщи си пригответе нещо за похапване и го вземете със себе си в офиса – хляб и парче шоколад, кофичка кисело мляко, един банан. Не забравяйте топлата напитка.

Ядете най-много на обяд

Защо смятате, че можете да се натъпчете с чиста съвест на обяд и после да не ядете почти нищо вечерта? Всъщност единственото, което ще постигнете, е да ви се приспи, а в резултат на това няма да можете да си вършите пълноценно работата.
Съветът на диетолозите е в различните дни да редувате сит обяд със сита вечеря.

Не хапвате мазно

Мазнините са вредни за здравето само ако се прекалява с количеството им. Трябва да знаете, че те представляват важен резерв от енергия, освен това участват в изграждането на клетъчните мембрани, в производството на хормони, в храносмилателните процеси и в усвояването на витамините А, D, E и K.
Съветът на диетолозите е да ограничите наситените мазнини с източник маслото, сиренето, тлъстите меса, сладкишите, понеже повишават нивото на лошия холестерол. За предпочитане пред тях са ненаситените мастни киселини, които се намират в растителните масла и тлъстите риби (сьомга, скумрия, риба тон).

Автор: д-р Анета Стойкова, диетолог

Представяме Ви:

Как да се лекуваме с глина

Глината отдавна се използва като лечебно средство както за компреси и промивки, така и вътрешно. Вътрешната употреба на глината води до ефективно изчистване на организма. Тя обира токсините, гнилостн...

Хранене при чернодробни проблеми

Черният дроб, за разлика от сърцето, има чудотворни сили да регенерира, дори когато голяма част от клетките му са разрушени. Той може за няколко месеца да се възстанови, ако обременяването му се намал...

Кехлибарът лекува

От древността на кехлибара се приписва свойството да дарява притежателя си с дълголетие и дори безсмъртие. От тази смола са приготвяли лечебни мехлеми за рани, при лечение на кръвохрачене, при болести...

Хранене при начално перде

Методиката на д-р Хари Бенджамин за хранене при начален стадий на перде е изложена в книгата му “По-добро зрение без очила”, първото издание на която е излязло през 1929 г. в Англия. Според автора осн...

Начало