Градина » Листното торене си има своите особености

 Листното торене си има своите особености

Листното торене е практика, която се прилага по време на вегетацията на зеленчуковите, овощните култури, цветните култури и лозята. То цели да се внесат допълнителни хранителни вещества в лесно достъпна форма за растенията. Основава се на способността на листата и стъблата на растенията да поглъщат хранителните елементи, нанесени върху тях под формата на разтвори.

Предимствата са следните:

• Може да се прилага през целият вегетационен период.
• Внасянето на хранителните вещества става на малки дози и може да се съобразява с конкретната нужда на растенията.
• Осигурява по-голяма ефиктивност на усвояване на минералните елементи, защото веществата се приемат почти изцяло от растенията, без посредничеството на почвата.
• Ефектът от листното подхранване настъпва много по-бързо /от 1 до 3дни / всравнение с почвеното подхранване.
• Чрез листното подхранване могат бързо да се преодолеят физиологични заболявания на растенията, които се причинени от недостиг или липса на даден хранителен елемент. Помага и за преодоляване на различни стресови условия.
• Листните торове могат да се прилагат в комбинация с растително-защитни препарати /фугициди или инсектициди /, което повишата икономическата ефиктивност на подхранването.
• В голямата си част листните торове са 100% водоразтворими и не съдържат примеси, кото биха могли да увредят растенията, както и да предизвикат натрупване на остатъчни количества в продукцията.

За да бъде ефективно листното подхранване, трябва да бъдат изпълнени няколко условия:

• Течните торове се разтварят във вода. А суспенсионните се прибавят към водата или към разтворите за растителна защите при непрекъснато разбъркване. Комбинираните разтвори /течни торове с пестициди / трябва да се използват незабавно след приготвянето им.
• Подходящо е листното подхранване да се извършва в периода на интензивен растеж и формиране на репродуктивни органи, т.е. когато растенията са формирали достатъчна листна площ.
• Листното подхранване трябва да се извършва при подходящи условия за листна абсорбция -сутрин рано, в по-късните следобедни часове или при облачно време. Когато времето е слънчево и топло, торовете бързо се изпаряват и се образуват пригори. След валежи , ако листата са още мокри, ефектът от подхранването е нисък, защото част от тора се стича и абсорбцията е слаба.
• Течните торове се внасят с гръбна пръскачка, като внимателно се напръскват всички части на растенията.
• При наличие на восъчен налеп върху листната повърхност /зеле, лук, праз и др./ е необходимо към работният разтвор да се прибавя и прилепител.

Автор: Лили Тодорова

Представяме Ви:

Искате ли да берете едри домати?

Старите, опитни градинари отдавна практикуват два агротехнически прийома при отглеждане на високостъблени домати за получаване на по-ранни, едри и качествени плодове. Това сa премахване на колтуците и...

Сменяйте на части почвата на лимона

У нас лимонът може да се отглежда само като саксийно растение. Обикновена практика е през зимата да му се осигурява принудителна почивка в хладно помещение (6-8 градуса), а напролет да се изнася на те...

Предизвикайте розите да се обсипят с цвят

За да се предизвика втори цъфтеж при розите, е необходимо да се направи лятна резитба. По принцип при тези храстовидни растения чрез резитбата се насочва растежът, формира се храстът, определя се броя...

Погрижете се за ягодите след беритбата

Къде по-рано, къде по късно, но към края на юни почти навсякъде у нас беритбата на ягодите приключва. Мнозина любители ги изоставят и започват усърдно да се грижат за тях едва на следващата пролет. ...

Начало