Ако има сигурен метод за реално унищожаване на всички видове вредни насекоми, тяхните яйца и ларви, натрупани през дългогодишното използуване на вашата градина, това е соларизацията. Този евтин начин, открит още през седемдесетте години на миналия век, унищожава и плевелната растителност. В същото време при запазване на биологичното равновесие соларизацията спомага на полезните микроорганизми в ризосферата, защото намалява конкуренцията от вредните микроорганизми. Соларизираната почва позволява по-лесно да се усвояват хранителните елементи като азот, калций, магнезий. Семената поникват по-скоро. А растенията растат по-бързо.
Соларизацията даде високи резуртати за два-три сезона срещу Fusarium по памука и пъпеши, Pithium по лука, нематодата при оранжерийни краставици и полски моркови.
Методът действува по същия начин, както при полиетиленови оранжерии, където прозрачният полимер с дебелина 3-6 мм улавя слънчевия лъч и топлина. В резултат на соларизацията само след няколко дена почвената температура се повишава до 60°С на повърхността и достига до 45-50°С на дълбочина 45 см. За да се получи този ефект, са необходими четири седмици слънце. Този метод може да се прилага и за третиране на по-малки парникови площи. Получената температура унищожава даже топлоустойчивата патогенна гъба (Verticillium), която се намира на дълбочина 5 см само за четири дни, на 15 см - за 10 дни и на 25 см - за 13 дни. (Данните са на автора на соларизацията проф. д-р Якооб Катан).
Етапите
1. Подготовка на почвата. Премахват се всички стари растителни остатъци. Почвата се обръща и се подравнява максимално, като се премахват едрите буци и камъни и се изглажда повърхността, за да не пречат на пълното уплътняване на пластмасовото фолио.
2. Поливане. Почвата се полива чрез дъждуване за няколко часа или за цяла нощ до пълното й навлаж-няване. Така се осигурява 100-процентова влажност под пластмасовото фолио. Навлажнената почва има по-добра топлопроводимост в сравнение със сухата.
3. Отваря се бразда около площта, дълбока 18 см.
4. Поставя се пластмасовото фолио, дебело 3-6 мм върху мястото и се притиска с почва до пълното изолиране и плътното затваряне на пространството.
5. При мрачно или облачно лято може да се покрие с втори пласт фолио. Така между двата слоя се образува въздушна възглавница, тя играе ролята на температурен буфер. През облачните дни температурата ще се увеличава с още 6 градуса.
Цветното зеле за късно есенно производство се засажда до към средата на юли. При късно разсаждане в години със студена есен много от растенията не образуват глави. Между растенията в реда се оставят 4...
Шарката по овошките е една от най-вредоносните болести сред костилковите видове. Причинява се от вируса Plum pox virus и напада главно сливите, кайсиите и прасковите. Вирусът се пренася чрез присажд...
През октомври можете да си засадите дръвче за украса във вашата дворна градина. Изберете подходящото за него място, изкопайте му посадъчната ямка. Нейният обем трябва да бъде най-малко колкото два път...
По плодовете на доматите, отглеждани в оранжерии и на открито, вредят няколко вида нощенки, но най-срещана и с най-голямо значение е градинската нощенка. Разпространена е повсеместно в страната, появя...