Градина » Цветята боледуват, сгрешим ли в грижите си

 Цветята боледуват, сгрешим ли в грижите си

Колко е тъжно и обидно, когато любимото ви растение заболее или още по-зле – загине. Още по-тежко е, когато се случи подобно нещо със скъп екземпляр. Може ли да се избегне това? В болшинството случаи – да. Защото растенията страдат по-често не от вредните насекоми, гъбични заболявания или вирусни инфекции, а от неправилни грижи.
Често се случва да не отчитаме изискванията към водата, почвата, светлина и топлината на нашите растения. Не знаем или не се интересуваме от най-комфортната им влажност на въздуха.
Най-често растенията загиват по чисто банални причини – например, от пресушаване на почвата в периода на активен растеж или от преовлажняване през зимата. При последния случай хората смятат, че растенията изглеждат по-зле, тъй като не им достига вода и затова често преполиват. За да познаете нуждите на растението, се вгледайте в листата му. Ако е преовлажнено, то листата пожълтяват, субстрата и почвата в саксията се покрива със зелен налеп, а при недостатъчно вода листата потъмняват.
Стайните растения не понасят резките колебания в температурата на въздуха. За това не е излишно да си спомните, когато дърпате пердетата вечер. Така растенията през деня остават над топлия радиатор до прозореца, а през нощта се преохлаждат, скрити зад пердетата. Те могат да изпаднат в шок.
Нежните растения, ако им се е паднало място между вратата и прозореца, могат да загинат от студени въздушни течения. Затова трябва да проверите дали няма отвори в рамката на прозореца.
Друг проблем е недостатъчната светлина. В тъмния ъгъл растението може да пострада толкова, че да увехне. А в летните жеги на слънчевия прозорец субстратът в тъмната саксия може да се нагрее дотолкова, че да загине или силно да пострада кореновата система на растението.
Могат ли да се избегнат тези неприятности? Разбира се! Но при условие, че знаете потребностите на своите зеленолистни питомци и обръщате внимание на техните симптоми. Ако не се боите да се учите и да търсите информация за своите любимци, то тогава можете да изберете сред най-претенциозните растения и да се радвате на красотата им.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Засаждайте шахматно, за да удвоите добивите

Понякога градинките, с които разполагаме, са съвсем малки. На ограниченото пространство ни се иска да имаме красиви цветя, но пък и малко зеленчуци. Как да поберем повече в тази теснотия? На помощ т...

Плевелите могат и да помагат

За да се подхранят растенията, от пролетта до есента един-два пъти месечно се препоръчва поливка на насажденията с ферментирал извлек от накълцани плевели. 1/3 от бъчва, събираща 12 кофи, се пълни с т...

Слаборастящите лози не се колтучат

Колтуците са страничните леторасти, израснали от летните пъпки по възлите на главния летораст. Премахването им изцяло или отчасти е известно като колтучене. Формираната върху колтуците листна площ при...

Недостигът на цинк се лекува с пръскане

Недостиг на цинк може да се появи поради недостатъчна почвена влага, обогатяване на почвата с угнила органична маса, торене с високи норми фосфорни торове. Най-чувствителни към недостиг на цинк са чер...

Начало