Градина » Юнски грижи за овошките

 Юнски грижи за овошките

Младите дръвчета през месеца се подхранват с амониева селитра или размит в поливната вода пресен органичен тор. За ефекта от подхранването от първостепенно значение е постоянното поддържане на умерена почвена влажност чрез подходящи поливки. Целта е през юни и юли да се постигне активен растеж и добър годишен прираст.
Оформянето на короните на младите овощни дръвчета продължава и през юни. Това става предимно с премахването на излишните филизи и насочване при нужда на подходящите за скелетни клони и скелетни разклонения в правилна посока чрез привързване и разпъване
На встъпващите в плододаване млади овощни дръвчета се премахват всички плодове до 50 см от върховете на водача и продължителите на скелетните клони. Запазят ли се, те ще наедряват за сметка на нормалното развитие и добрия прираст на младия растителен организъм.
Плодовете на ябълките и крушите се прореждат още в началото на месеца, веднага след края на естественото окапване на завръзите. Тази мярка е насочена към получаването на едри плодове и не се отразява на добива от дръвче, изразен в килограми. Той остава същият, какъвто и без прореждане, но всички набрани плодове са висококачествени.
Зреят плодовете на средно ранните и късните сортове череши, на вишните и на някои сортове круши, праскови и ягоди. Беритбата им е първостепенна юнска грижа. Освен като на пряка полза, на нея трябва да се гледа и като на ефективна растителнозащитна мярка, защото необраните плодове често осигуряват добро развитие и размножаване на болестите и неприятелите.
Малините и френското грозде започват да зреят към края на юни. Поливането им при недостатъчно валежи десетина дни преди този момент се отразява благоприятно на едрината и сочността на подовете. След поливката почвената повърхност се разрохква, за да се запази влагата.
Присаждането на зелени калеми под кора е подходящият начин за сезона. Най ефективни са присажданията докъм 20-и юни, тъй като развилите се леторасти трябва да имат време до есента да узреят. По-късно развилите се често измръзват.
На новозасадените лози се извършва първото премахване на междинните и повърхностните корени и на евентуално покарали от подложката леторасти.
Лозите през юни са във фаза на буен растеж, започва и цъфтежът. Леторастите трябва своевременно да се привързват. В случай на нужда се извършва колтучене в областта на ресите, за да се създаде възможност за по-добро опрашване при сортовете с едри листа. На сортовете с функционално женски цветове (Чауш, Черна разакия и др.) се извършва изкуствено опрашване.
Колцуването на десертните сортове лози е подходяща юнска мярка за доброто изхранване на гроздовете. Извършва се 7-10 дни след цъфтежа.
При поражения от градушки се пристъпва към разитба на лозите според степента на пораженията. При всички случаи се извършва и пръскане с бордолезов разтвор или друг фунгицид.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Капризният геогенантус

Геогенантусът (Geogenanthus) е изключително красиво, но капризно растение. Отнася се към сем. Commelinaceae. Родът е малък, включва само 4 вида, от които като декоративни се отглеждат два: вълнист ге...

Защо стапелията ми не цъфти?

Стапелията е сравнително рядко разпрастранено сукулентно растение. Свободно в природата се среща в тропичните и субтропични области. По тази причина при климатичните условия на нашата страна се отглеж...

Розови храсти никнат от букет

Често се случва, ако сте забравили някоя роза дълго време във вазата, тя да пусне корени. Обикновено това се случва с вносни чайно-хибридни сортове. Можете да засадите вкорененото растение, най-добре ...

Мислете вече и за картофите

Ако засадите картофите в края на февруари, още през май-юни може да имате ранни картофи в градината. През този период те са много търсени на пазара и за тях се получават високи цени, което не е без з...

Начало