Градина » Палметите – дървета върху тел

 Палметите – дървета върху тел

Отглеждането на плодни дървета - палмети беше мода в нашето земеделие преди около 40-50 години. По това време голяма част от овощарите в Италия, Франция и други страни създадоха средно гъсти насаждения, а короните бяха с близка до геометричната форма. Сега някои любители у нас проявяват интерес към този начин на отглеждане на овошките.
След засаждането на дръвчетата за 3-4 години чрез специална резитба се прави непрекъснат овощен плет. Неговата широчина при отделните видове в зависимост от използваните подложки достига 2 - 2,5 м, а височината се ограничава до 3,5 - 4 м. Овощарите сами избират каква да е палметата - едноетажни, двуетажни или триетажни плододаващи пояси със строго фиксирани ъгли на отклонение на клоните от вертикалното стъбло. По-късно се премина към формировки с наклонени или хоризонтално разположени клони, както и към т. нар. неправилна или свободна палмета.
За да се формира избраната корона се изисква висококвалифициран труд и сериозно познаване на биологическите особености на овощните видове и сортове.

Предимствата

• Резитбите за формиране са сведени до минимум, използва се също превиване, привързване и наклоняване на клоните. Така се постига правилно равновесие в избраната корона, добивите се увеличават и бързо нарастват.
• Огряването на дърветата е много по-добро, а плодовете се оцветяват по-интензивно в сравнение със закръглените корони.
• В един декар се засаждат повече овошки и се изгражда подпорна конструкция в промишлените насаждения. Единичните дръвчета се формират с помощта на дървени колове или телове, здраво закрепени в клоните и почвата.
• Листната маса и клоните се напръскват много по-добре, а разтворите проникват във всички части на короната.
• Значителна част от резитбите се извършват от земята, а за по-високите етажи се използват подвижни платформи или стълби.
• Почти половината от плодовете се берат от берачите от земята, а за по-високите етажи се използват допълнително стълби и платформи.

Преди повече от 15-20 години обаче палметните формировки бяха почти напълно изоставени и в нашата страна. Премина се към създаване на високоинтензивни насаждения, главно при ябълката и крушата чрез формирането на най-новата формировка стройно вретено, наречено още “Грузбек” с много по-гъсти разстояния на засаждане и по-малък разход на труда за формиране и отглеждане.
Палметната формировка обаче е интересна за градините на любителите, защото е красива и прави дворът интересен.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Засадете лозичките на постоянното им място

Вкоренените резници от културни сортове лози или т. нар. лози на собствен корен трябва да се преместят на мястото за засаждане веднага след приключване на вегетацията през първата година от вкореняван...

Как да се грижим за азалията

Азалията е красиво цъфтящо храстче, което произхожда от Индия и Китай. Не е зимоустойчива за умерените ширини и затова може да се отглежда у нас само в стайни условия. Днес има създадени множество сор...

Засадете декоративното зеле

Ако все още не сте засадили декоративното зеле, можете да го направите до средата на октомври, стига да имате разсад. Декоративното зеле представлява двугодишно тревисто, най-често високо до 60 см рас...

Кога се прилагат маслени препарати

Маслата са известни доста отдавна като средство за растителна защита. Те могат да се използват за самостоятелно пръскане или като разтворители на химически вещества с инсектицидно, фунгицидно или херб...

Начало