Градина » Грижи за лозите по време на цъфтежа

 Грижи за лозите по време на цъфтежа

В основните лозарски райони цъфтежът на лозите започва в края на май-началото на юни. По-високата температура в началото на вегетацията може да го ускори. В места с по-хладен климат цъфтежът настъпва по-късно – към средата на юни.
Сортовете, които напъпват по-рано (Перл дьо Ксаба, Димят и др.) цъфтят по-рано. Най-напред се отварят цветчетата в средната част на ресата, после тези към основата и накрая на върха. Цъфтежът на лозите продължава от 8 до 14 дни в зависимост от сорта и метеорологичните условия. Най-бързо той протича при температура 25-30 градуса. Оплождането тогава е много добро. Под 15 градуса цъфтене може да се извършва, но оплождане често няма. Поради това, когато след започването на цъфтежа времето се захлади, лозите силно изресяват. За правилното оплождане е необходима и умерена атмосферна влажност. Прекомерно сухият въздух и честите превалявания пречат на доброто опрашване. При асми и по-малки насаждения (където е желателно) да се извършва допълнително ръчно опрашване, което допринася за увеличаване на добива и качеството на гроздето.
Много важно е по време на цъфтежа да се извършат пръскания за предпазване от заразяване с обикновена мана. В този момент ресите са най-чувствителни към това гъбно заболяване. След прецъфтяването и падането на калпачетата на цветовете плодниците се откриват. В тази фаза на развитие бъдещите зърна не са защитени с предпазващ препарат. По този начин вероятността да бъдат заразени е много голяма. Ето защо се припоръчва по време на цъфтежа да се извърши едно пръскане основно на ресите и второ след прецъфтяването (за ягоридата).
Правилното оплождане може да подпомогне с някои мероприятия, а с други – да се възпрепятства. Щом започне цъфтежът трябва да се избягват агротехническите практики, които водят до понижаване на температурата на въздуха в лозето. Те биха влошили оплождането и качеството на гроздето. Такива са обработките на почвата, напояването и други.
Освен това не бива да се допуска да има леторасти, паднали на земята. При привързването им да не се събират повече от два заедно, тъй като се заглушават ресите.
Сортовете с функционално женски цветове (Чауш, Фоча, Червена резекия, Червена лисича опашка, Бяла дебела и др.) не могат да се самооплождат.
При тези сортове се получава нормално развито грозде само като се опраши с фертилен прашец от други сортове.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Дойде време за късните корнишони

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме. Краставиците...

Как да торите ранните зеленчуци

В групата на ранните зеленчуци влизат спанак, салата, репички, лук и чесън за зелено. Тези култури се характеризират с къс вегетационен период и слабо развита коренова система. Това ги прави много взи...

Скорушата има място в дворната градина

Климатичните условия в нашата страна са много благоприятни за развитието на голям брой диворастящи овощни растения. Някои от тях са родоначалници и много близки до културните видове, като киселицата, ...

Избавете се от зелевата пеперуда

Сега е периодът, когато започва отглеждане на късното главесто зеле, един от основните зеленчукови видове за нашата страна. През вегетацията му един от най-честите неприятели е голямата зелева пеперуд...

Начало