Градина » Окосете ягодите, за да родят повече догодина

 Окосете ягодите, за да родят повече догодина

До към средата на юли е желателно да окосите плододавалите ягоди. Не е добре много да се бавите. Листата се премахват на височина 3-4 см над почвената повърхност. Трябва да се работи внимателно, иначе ще се повредят растежните пъпки. След това листната маса се събира и изгаря, за да се унищожи по-голяма част от вредителите. На следващата година ще имате повече и по-здрави плодове.
Ако обаче закъснеете, растенията няма да могат да възстановят листната си маса до края на лятото, ще заложат по-малко цветни пъпки и добивите ще са по-ниски. Затова на места с надморска височина над 900 м това мероприятие почти не бива да се прави.
Новите листа се формират 15-20 дни след покосяването. А някои склонни към ремонтантност сортове, какъвто е Редгаунтлет, дават значително количество плодове през есента. Важно е да се знае, обаче че не се премахват листата на едногодишни растения.
След окосяване на листата трябва да се напръскат лехите срещу ягодовия акар. Той е много опасен неприятел, смуче сок от младите току-що пораснали листа. После те се деформират, остават дребни и растенията силно закържавяват. Добивите намаляват с над 50-60 %. Плодовете стават дребни, не са вкусни. Акарът развива 6-7 поколения.
Срещу този акар може да се използва растителна настойка, приготвена от вратига. 200 грама ситно смлени растения се накисват в 10 литра вода или се смесват с 200 г минерално масло, 40 г течен сапун и 10 л вода.
Отварата се приготвя от 300 г свежа или 30 г изсушена растителна маса за 10 л вода. Ври в продължение на 30 минути. Растенията се пръскат без да се разрежда отварата или настойката.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как да спася насажденията от оранжерийната белокрилка?

От доста отдавна у нас оранжерийната белокрилка е най-опасният неприятел на зеленчуковите култури. Въпреки, че срещу нея производителите правят не малък брой пръскания в много случаи получените резулт...

Кой копае тунелчета в кората на ябълките?

Виновници за тунелчетата в кората на ябълките най-често са група дребни (2-3-4 мм) черно-кафяви бръмбарчета, с късо, сбито, цилиндрично тяло. Това да короядите. Те са широко разпространени и нападат г...

Захванете си туя от клонче

Иглолистните растения като туята и лъжекипарисът могат да се размножат чрез резници, които ще произведете сами. По този начин ще спестите много разходи, особено ако се нуждаете от растения за покриван...

Цитрусите страдат от преовлажняване

Често любителите, които отглеждат цитрусови дръвчета в домовете си, се оплакват, че пъпките и листата окапват. Преовлажняването на почвата в съда е възможна причина за това. Обикновено лошо е направен...

Начало