Градина » Ягодите залагат вече плодните пъпки

 Ягодите залагат вече плодните пъпки

И след беритбата ягодите имат нужда от хранителни вещества. По това време се образуват нови листа и ластуни и се залагат плодните пъпки за следващата година. Затова се препоръчва да се подхранват еднократно с азотни торове. Може да се използват амониева селитра и карбамид. Достатъчни са 15-25 г на квадратен метър. За да има по-голям ефект от действието им, трябва да се внасят във влажна почва. Важно е, когато се разхвърлят, да няма капки вода по растения, защото азотните торове могат да причиняват изгаряния наистата.
Много добри резултати ще получите, ако подхранвате с торова течност или шербет от много добре угнил оборски, овчи или птичи тор.
В случай на засушаване през лятото, трябва да се полее веднъж, необходими са от 15 до 40 л вода на квадратен метър. Не е добре да поливатете със студена вода, по-добре да е от резервоари, където се е стоплила от слънцето.
Честите окопавания също може да изпълняват ролята на сухи "поливки". В редовете се разрохква плитко до 4-5 см, а в междуредията - до 8-10 см. Обикновето се правят две окопавания - през август и през септември-октомври. Но може да се наложи эще едно, съчетано с плевене.
Ако сте засадили ягоди върху черен полиетилен, в първата година се премахват поникналите в отворите плевели. Окопават се само свободните ивици (пътеките) или най-често се изтесват плевелите в тях. Може да се използват и хербициди.

Ластуните не са необходими

Ластуните силно изтощават ягодовите растения, югато достигнат дължина около 15 см, трябва да е премахват. При младите растения се изрязват с ножица. Иначе ще станат големи рани, през оито могат да проникнат паразити. Ластуни се ютавят само през първата година, близо до празни честа, за да се попълнят с нови растения-розетки.

Автор: Ивана Беловска

Представяме Ви:

Плодовете също дишат

Дишането е процес, при който се разпадат въглехидратите в плода, защото се отделят въглероден двуокис и вода. При повишение на температурата с 10 градуса дишането се ускорява 2-3 пъти, а това съкращав...

Време е да сеете ранното зеле

Ако искате да си отгледате ранно зеле, трябва да засеете семената в края на януари - началото на февруари в полутопъл парник. Дебелината на загретия тор е около 30 см, 3-4 г семена са необходими на ед...

Сейте репички сега, за да берете наесен

Ако в края на август засеете семената на репички, ще си ги слагате в салатата след около 25 дни. Но изчакате ли един месец, ще станат готови за около 35 - 40 дни. Нормална за получаването на есенни ре...

Лятна резитба на малините

Много са любителите малинари, които посягат към ножицата едва напролет и то толкова, колкото да изрежат изсъхналите леторасти. Може би от страх да не премахнат някой, който ще им даде плод. А може би,...

Начало