Градина » И краставиците имат нужда от резитба

 И краставиците имат нужда от резитба

Без тази намеса на човека краставицата ражда много, но повечето от плодовете са некачествени. С резитбата добивът не се намалява, дори е по-висок. Разбира се, за да се приложи с успех резитбата, краставиците се отглеждат на конструкции, където се увиват по вертикално спуснатия конец, независимо дали това е в оранжерия или на открито.
Резитбата не е универсална. Растенията се режат според сортовите особености. Всички сортове образуват в пазвата на всеки лист плодни пъпки и растежна, която веднага се развива като странично разклонение, наричано колтук. При сортовете с женски цветове каквито са Сандра, Вихра, Лора и др., тя се състои в следното:
Първият плод се оставя на височина след 7-8 листа. Под него се отстраняват всички плодове и разклонения още в зачатъка им, преди да започнат да нарастват. С нарастването на растенията се премахват и всички разклонения по стъблото до височината на най-горния тел, разположен на 1,90-2,00 м височина. Плодовете по стъблото се прореждат през лист.
Когато растенията се развият до тела, се прегъват и растежните им връхчета се премахват. Развиват се колтуци, които се привързват хоризонтално по тела. На всяко междувъзлие на колтуците се оставя по един плод. В случай че се развият повече от един на междувъзлие, премахват се по-слабите и деформираните, така че да остане само един.
При сорта Гергана първите разклонения се оставят на височина 20-25 см от основата на стъблото. Те се прещипват на един лист и един плод, а по-горните - на 2-3 плода. По стъблото се оставя по един плод на възел.
При сортовете Свежест и Трапезица всички разклонения и плодове от първите 4-5 възела се премахват. Първите разклонения се прещипват на два листа, а следващите на три.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Засаждайте вече късните домати

През първата половина на юли вече се засаждат късните домати. Поради високите температури, почвата предварително трябва да се полее, сади се по възможност в по-прохладни дни или в късните следобедни ч...

Вируси тормозят вишни и череши

• Некротичните пръстеновидни петна по черешата могат да причинят от 25 до 50 % загуби. Заболяването се проявява чрез дребни, деформирани, хлоротични и нек-ротични пръстени. Хлоротичните пръстеновидни ...

Засадете си хебе в градината

Името на този храст и цвете е божествено, защото е кръстен на Хеба - дъщеря на Хера и Зевс. Божественият произход на този вечно-зелено растение ясно личи в приятно зелените месести листа, които искрят...

Лешникът бързо привиква към всяка градина

Не всички растения могат лесно да се приспособят към всякакви растителни съобщества и към условията на обитание, както лешникът. А и не от всяко растение могат да се очакват толкова много форми, които...

Начало