Още рецепти » Опасно ли е лечението чрез хипноза?

 Опасно ли е лечението чрез хипноза?

Макар че е наречена на името на Хипнос - древногръцкия бог на съня, хипнозата не е сън. След дълги години изследвания психолозите все още не могат да кажат какво точно е тя. За възможностите на хипнотерапията разказва Лилия Савова - магистър психолог.

- Г-жо Савова, какво представлява хипнозата?

- Може да се разглежда като променено състояние на съзнанието с емоционална и словесна връзка между хипнотизатора и хипнотизирания, внушаемостта е повишена. В много случаи хипнозата прилича на сън, но не е сън.

- Много хора се страхуват от хипнозата. Защо?

- Някои хора се страхуват да не ги накарат да извършат нещо нередно или да злоупотребят с тях в хипноза (най-често тези опасения идват от сензационни писания, филми и “някой бил казал”). Освен това професионално работещите с хипноза не се занимават с такива неща. Ако някой все пак има такива страхове, сеансите могат да се извършват в присъствието на близък. Много рядко хипноза може да премине в сън, след което човек се наспива и се събужда.

- Възможно ли е несъзнателно да се попадне под хипноза?

- Хипнозата се случва в нашето всекидневие: когато гледаме интересен филм и сме дотолкова погълнати от него, че се чувстваме като част от действието – това е хипноза. Когато сме се задълбочили в дадена музика, молитва, интересна книга… Същността на хипнозата е концентрацията. Който умее ефективно да се концентрира, може ефективно да влияе на тялото, душата и мисълта си.

- Какво представлява хипнотерапията?

- Хипнотерапията е лечение с използване на хипноза. Областите на приложение са много – неврози, фобии, разстройства на съня, тегло, анорексия, отказване от пушене, наркомании, хазартна зависимост, стресови разстройства след травми, личностни проблеми, сценична треска. Работата обикновено предполага няколко месеца психотерапевтични сеанси, веднъж седмично.

- Кой в България може да практикува хипнотерапия?

- Лекари, стоматолози и психолози. Хипноза се използва при здрави хора, които искат да решат определен проблем, да променят нещо в себе си и в начина си на живот, за излизане от творческа криза, за емоционално развитие и себепознание. Хипнозата намира приложение и в спорта, обучението, юридическата практика, рекламата.

- Може ли по време на хипноза човек да си спомни къде е загубил или забравил определена вещ?

- Да, това е реално, всъщност състоянието на тревога и напрежение пречат на човека да си спомни нещо. Когато се освободи от тревожността, паметта му дава тази информация, която той иска.

Автор: доц. Еньо Бояджиев

Представяме Ви:

Как да сготвим спагети

Спагети болонезе Прoдукти: 500 г спагети, 250 г телешка кайма, 3 с.л. зехтин, 2 глави лук, 2 домата, 2-3 скилидки чесън, 1 морков, 1 с.л. нарязани листа от целина, 100 г настърган кашкавал, сол. ...

Симуланти ли са хипохондриците?

Хипохондриците не са симуланти. Не се преструват на болни, за да получат някаква изгода. Напротив, те действително се чувстват болни. Не се числят също и към групата, в която психическото натоварване ...

Медени сладки

Меденки Прoдукти: 3 ч.ч. брашно, 1 1/2 к.ч. вода, 5 с.л. пчелен мед, 100 г краве масло, 1 равна ч.л. сода бикарбонат, щипка канела, по желание смлени орехови или бадемови ядки. Нaчин на пригот...

Когато кожата страда

От десетина години насам слагате, и то с удоволствие, един и същ дневен крем. Той е подходящ за вашия тип кожа, безспорно подобрява вида й, прави я мека и свежа. От известно време обаче, непосредствен...

Начало