Според поверието бенките носят късмет, но според медицината те могат да означават сериозно заболяване. За опасните бенки разговаряме с д-р Мариета Петрова.
- Д-р Петрова,всяка бенка ли може да се изроди в рак?
- Почти всеки има бенка и това не е страшно. Трябва обаче да се следи развитието й и да се потърси кожния лекар, когато човек забележи нещо обезпокоително. Това е наложително, защото действително от някоя бенка може да се развие най-злокачествения рак в човешкия организъм - меланомът Малигнум, който причинява развитието на метастази в почти всички органи с много бързи темпове.
- Има ли потенциално застрашени от болестта?
- Човек трябва много да внимава, когато негов близък роднина е имал проблеми със злокачествени бенки. Друг рисков фактор е прекомерното излагане на слънце. Винаги трябва да се употребява слънцезащитен крем, защото вредното влияние на слънцето се натрупва постепенно и може да се появи чак след време - като резултат на това, че се променя ДНК на клетката. Трябва да се внимава да не се дразнят бенките с непрекъснато триене от сутиен, колан ит.н.
- Можем ли сами да разпознаем неблагоприятните промени?
- Това са бързото нарастване на бенката, нейното потъмняване, разливането на пигментацията извън обичайните й очертания, а също сърбежът или появилото се кървене. Червените петънца в повечето случаи не крият опасност. Те са разширени кръвоносни съдове, които след време може да се свият.
- Кой е най-съвременният метод за диагностика?
- Най-съвременният метод за диагностика на доброкачествени и злокачествени пигментации е дерматоскопията. Тя се осъществява чрез малък високоспециализиран уред, наречен дерматоскоп. Специалното устройство се държи в ръка, на външен вид наподобява микроскоп, но не е. Дерматоскопът позволява да се разгледа структурата на бенката в дълбочина.
- Лупата не върши ли същата работа?
- Не, тя само уголемява повърхностния слой, докато апаратът позволява да се предотврати трасформирането на бенката в злокачествено образувание, тъй като с него може да се видят някои промени в структурата.
- Обикновено методите, които откриват туморните образувания, са болезнени за пациентите. И с дерматоскопското изследване ли е така?
- Манипулацията не е болезнена. След като бенката се намаже със специален крем, до нея се допира тръбата на уреда. Така че пациентите не бива да се безпокоят.
- Какво препоръчвате, ако установите тревожна промяна в бенката?
- Тогава препоръчваме оперативното й отстраняване.
- Тежка ли е самата операция, какво представлява тя?
- Интервенцията е амбулаторна, правят се два малки шева, които след време изчезват и не остава белег. Бенката може да се отстрани и с лазер или електрокоагулация - интервенция със слаб ток.
За да направите сладко от бели череши, са ви необходими: 1 кг череши, 800 г захар, 1 каф.л. лимонена киселина, 1 клонче индрише. Почистете черешите от костилките и ги сложете в съда, в който ще ги в...
На човек, който отслабва, може да се окаже помощ от много лекари - диетолози, ендокринолози, хирурзи и дори психолози. Но причината за наднорменото тегло е индивидуална за всеки. И трябва да се решава...
Когато слънцето свети и през прозореца влиза музиката на уличните оркестри, сърцето ти започва да бие в стил “реге”. А това вече означава, че си попаднал в Ямайка по време на празник. На какво се радв...
Съвсем малко растения могат да се развиват успешно в помещение при температура над 23 градуса по Целзий. Осветеността и влажността на въздуха в стайни условия са много по-ниски, отколкото в тропиците ...