Още рецепти » Аристократичният блясък на Будапеща

 Аристократичният блясък на Будапеща

Следите на този изумителен град се губят в дълбоката древност, но съвременният му блясък очарова туристи от целия свят. Неслучайно много обекти в града са включени от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство: Крепостният квартал с хълма Гелерт, Парламентът, центърът на града с мостовете над Дунав, остров Маргит, улица Андраши с Площада на героите и Градският парк.

БУДА

Хълмът Гелерт

От 1816 г на този хълм сред цветя и лозя се издигала Обсерваторията, докато през 1849 г след разгрома на освободителното движение маршал Хайнау не заповядал да бъде построена крепост, където през 1854 г бил настанен австрийският гарнизон. Дължината на крепостта била 220 м, а ширината – между 45 и 60 м. Стените достигали височина 16 м, а на тях били изградени бойници, гледащи към Дунав и Двореца на съседния хълм.
В началото на 60-те години крепостта била преустроена в туристическа забележителност. Зад дебелите й стени днес са се приютили винарска изба, ресторант и панорамна площадка, от която се открива най-красивата гледка към града.

Кралският Дворец

През 1242 г., след татарското нашествие, крал Бела IV започва строителство на крепост в Буда на хълма над Дунав. През втората половина на XIV в. крал Над Лайош премества тук своя двор и оттогава това място става постоянна резеденция на унгарските крале.
През 1686 г крепостта е напълно разрушена от турците, но впоследствие в средата на XVIII в. по заповед на Мария Терезия е възстановен дворец в бароков стил. Сегашният си вид дворецът придобива по време на управлението на император Франц Йосиф.
Дворецът е пострадал силно по време на Втората световна война, но след това е възстановен и днес в него се помещават Музеят на историята на Будапеща, Художествената галерия и Националната библиотека.

Църквата на Матияш

Църквата Св.Богородица е най-значимата църква в Будапеща. Строена е от XIII до XV в. в готически стил. Популярното днес име Църквата на Матияш произлиза от времето, когато крал Матияш щедро финансирал строителните работи.
Най-характерната част на църквата е южната кула Матияш, висока 72 м. Стенописите в храма са дело на Фридеш Шулек, а стъклописите – на Барталан Секей и Карой Лотц. Заради прекрасната акустика и великолепния орган в наши дни в църквата се провеждат значителни музикални събития.

Рибарските кули

В периода между 1895 и 1902 г на източния склон на Крепостния хълм на мястото на средновековна крепостна стена по проект на Шулек Фридеш бил построен укрепен комплекс, включващ няколко кули. През средните векове на това място е имало рибен пазар и рибарите защитавали тази част от градските стени. Оттук идва и името на съоръжението. Нощем комплексът и живописно осветен и представлява необикновена гледка от отсрещия бряг на реката. От терасите на Рибарския бастион пък се открива великолепна панорама на Будапеща.

ПЕЩА

Парламентът

Сградата на Парламента е най-известната и импозантна постройка в Будапеща. Тя е символът на унгарската столица. Строена е от 1885 до 1904 г. по проект на Имре Щейндол. Първото заседание на Държавното събрание се провежда тук на 8 юни 1886 г. по повод на 1000 годишнината от създаването на Унгария. Над Парламента се издигат 365 кули отговарящи на дните на годината. Сградата е украсена с 233 статуи, а вътре има 29 стълбища, 10 двора и 691 стаи. Общата дължина на стълбищата е 20 км. На фасадата откъм Дунав са статуите на кралете и седемте вожда-основатели, а откъм площад Лайош Кошут – трансилванските князе и великете пълководци.

Улица Ваци

Улицата започва от площад Вьорьошмарти и покрай моста на Елисавета стига до Централния пазар. Тя е пешеходна и е най-популярното място за разходка и шопинг. По протежение на цялата улица има и множество уютни кафета и ресторанчета – любимо място на многобройните туристи.

Площадът на героите

Площадът е известен с Мемориалния паметник, посветен на 1000 годишнината от създаването на Унгария. Мемориалът се намира в центъра на площада и е строен от 1886 до 1929 г. Представлява 85 метрова открита колонада, състояща се от 2 части, разположени в полукръг, а между тях се издига 36 метров стълб, върху който е разположена величествената статуя на архангел Гавраил, разперил своите крила и символизиращ победата.

Автор: Катя Игнатова

Представяме Ви:

Здрав сън върху удобен матрак

Колко време спим? През живота си човек прекарва в постелята средно около 200 хиляди часа. Това е примерно 23 години. Затова е много важно да се подбере подходящ матрак. Какви качества трябва да прит...

Подгответе мястото за новите фиданки

Преди да засадите нови овощни дръвчета, трябва да извършите някои задължителни мероприятия. Те се отразяват благоприятно върху засаждането, прихващането, отглеждането и развитието на фиданките. Ако ...

Отгледайте сами разсад за петунии

За да отгледате разсада, освен семената на избраните от вас сортове, ще ви трябва подходящ съд, в който да ги засеете. Нужни ще са ви някои помощни инструменти, като например дъсчица за притъпкване на...

Импровизация в стил фюжън

Английската дума fusion се превежда като сливане или сплав. А ако говорим за стила, фюжън означава съчетание на несъчетаемото, необикновени решения, излизащи извън рамките на приетите стереотипи. И ощ...

Начало